Są puszyste i mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Kto? Oczywiście koty. Człowiek udomowił kota prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody „Dnia Kota” odbyły się  w 2006 roku.

„Dzień Kota” to jednak nie tylko wyraz sympatii dla najpopularniejszego zwierzęcia domowego na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które często wiodą trudne, smutne, samotne  życie. W naszej kulturze całe pokolenia pamiętają „Pana kotka”, co leżał w łóżeczku, czy też ciekawskiego Filemona i zasadniczego Bonifacego.

Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 17 lutego 2016 roku obchodziły „Światowy Dzień Kota”. W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie opaski oraz dorysowując sobie wąsy. Celem zabaw i zajęć tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Mimo, iż na przestrzeni lat spotykały je różne losy, dziś są coraz bliższe ludziom. Do obchodów Światowego Dnia Kota przedszkolaki przygotowywały się  gromadząc wiele książek, ilustracji i zdjęć kotów domowych i drapieżnych. Podczas zajęć poznały zwyczaje, nawyki oraz rasy kotów. Zapoznały się ze sposobami pielęgnacji kotów, kocimi obyczajami , poznały wiele ciekawostek z ich życia. Po, co kotu wąsy? Dlaczego kot poluje na myszy? Dlaczego kot mruczy? Dlaczego koty tak dużo śpią?

Dzieci wykonały też wiele prac plastycznych, z których na gazetkach w przedszkolu powstała galeria kocich portretów. W dniu święta kotów, od samego rana panowała w przedszkolu radosna atmosfera, bowiem przedszkolaki przychodziły do przedszkola ze swoimi pluszakami.  Na ich twarzach wymalowane były piękne czarne noski i wąsiki. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej zabawy przy piosence „Kotek Puszek”. Nie zabrakło również wesołych kocich zabaw i konkursów, takich jak: toczenie kłębka wełny, polowanie na myszy ,rzut kłębkiem wełny do celu, przejście na czworakach po płocie (ławeczce) i wymiauczenie fragmentu dowolnej piosenki. Uroczystość, którą upamiętniliśmy na zdjęciach, bardzo podobała się przedszkolakom.

„NIESFORNY KOTEK” (K. Nowicka – fragment)
… Wszystkie koty są wspaniałe,
Te ogromne i te małe:
Tygrys – żółty w czarne pasy,
Ryś – przemierzający lasy,
Wdzięczna puma,
gepard szybki,
żbik, ocelot, lampart gibki
oraz lew – król zwierząt płowy
i karakal – kot stepowy.
Wszystkie sierść prześliczną mają.
Całkiem miło wyglądają:
Chętnie byśmy je głaskali
lub za uszkiem podrapali.
Lecz to groźne drapieżniki.
Każdy z nich jest bardzo dziki,
więc je tylko oglądamy
i z daleka podziwiamy.
A głaskamy te domowe
Małe kotki pokojowe!!!

Światowy Dzień Kota (35)