Jak dawniej wyglądały śląskie miasta i ich zabytki, jak zmieniały się pałace, zamki czy uzdrowiska, jak ubierali się turyści i jakie były punkty obowiązkowe podczas zwiedzania Śląska? Jak wyglądał na przykład piękny Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim?

Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie uzyskać podczas oglądania wystawy Kody pamięci. Ikonografia Śląska w grafice i rysunku od XVIII do początku XX w.”. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu eksponowanych jest ponad 400 grafik i rysunków – dzieł, które ze względów konserwatorskich niezwykle rzadko udostępniane są publiczności. To pierwsza tak duża prezentacja pochodzących ze zbiorów tego wrocławskiego muzeum rysunków i grafik przedstawiających widoki Śląska. Cennym zespołem prezentowanym na wystawie są rysunki projektowe C.F. Schinkla do pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z planem i pierwszą wersją projektową budynku, który inspirowany był formami włoskiego renesansu i utrzymany w typie pałacowej siedziby wiejskiej. Kolejne prace pokazują znane współczesnym wielkie neogotyckie zamczysko.

Wystawę pt. „Kody pamięci. Ikonografia Śląska w grafice i rysunku od XVIII do początku XX w.” można zwiedzać do 31 stycznia 2016 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.