Teatr odgrywa ważną rolę we wspieraniu rozwoju dziecka. Warto zatem, aby od najmłodszych lat dzieci miały różnorodne okazje do uczestnictwa w przedstawieniach. Dotyczy to zarówno oglądania  profesjonalnych przedstawień teatralnych, jak  i własnego  ich przygotowywania. Sztuki teatralne sprawiają, że dziecko poznaje konwencję teatralną, która jest ważnym elementem rozwoju kulturowego.

Dlatego też im bardziej urozmaicone są kontakty przedszkolaków z teatrem( jako odbiorcy i jako aktywnego uczestnika przedstawień, ale  także  jako twórcy) , a także przedstawienia , w których uczestniczą, są różnorodne i poruszają wszechstronną tematykę, tym istotniejszy jest ich wpływ na  rozwój dzieci. Teatr rozwija wyobraźnię, samodzielne myślenie, kształtuje gust estetyczny. Uczestnictwo w przedstawieniach teatralnych i poznawanie utworów dramatycznych ma wpływ na rozwój:

  • społeczny, bo dostarcza wzorców postaw, zachowań i ról społecznych,
  • emocjonalny, bo umożliwia odreagowanie emocjonalne, wczucie się w emocje bohatera, lepsze zrozumienie emocji o różnym znaku, sile i treści, poznanie szerokiego repertuaru zachowań emocjonalnych,
  • poznawczy, bo poszerza wiedzę  o świecie (potencjalne w każdej dziedzinie) wspiera rozwój moralny,
  • kulturowy, bo dostarcza okazji do poznawania dziedzictwa kulturowego, ułatwia rozumienie kultury,

18 stycznia 2016 roku Przedszkole Publiczne nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim zostało zaproszone do obejrzenia spektaklu teatralnego pt. „Dwie Dorotki” w wykonaniu aktorów z teatru „Rodzice Dzieciom” z Kamieńca Ząbkowickiego. Tym bardziej było nam miło uczestniczyć w przedstawieniu, gdyż teatr obchodził swój jubileusz 15-lecia. Nasi wychowankowie już kilkakrotnie byli zapraszani na poprzednie występy aktorów i za każdym razem z wielkim zainteresowaniem oglądali spektakle.

„Dwie Dorotki” to adaptacja mniej znanej baśni braci Grimm. Opowieść o wdowie, która ma dwie córki. Jedna Dorotka jest leniwa,a  pasierbica pracowita. Na jej drodze jawią się mówiące jabłoń i piec chlebowy. Pomagając im, dobra Dorotka zaskarbia sobie ich wdzięczność. Spotkana w dalszej drodze Pani Zima również wynagradza Dorotkę za jej dobre serce. Macocha z zazdrości wysyła w drogę swoją rodzoną córusię. Spektakl uczy, że człowiek dobry, uczynny i pracowity w przeciwieństwie do leniwego i chciwego, może być szczodrze wynagrodzony przez los. Piękne kostiumy aktorów i znakomita charakteryzacja sprawiły, że dzieci przeniosły się do świata bajki i z ogromnym zainteresowaniem obejrzały całe przedstawienie. Po zakończonym przedstawieniu dzieci wróciły do przedszkola. Spektakl dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, wywołał uśmiech na buziach dzieci i zachęcił wszystkich do kolejnych spotkań z teatrem.

Serdecznie dziękujemy aktorom teatru „Rodzice Dzieciom” za możliwość uczestniczenia w przedstawieniach, za możliwość rozbudzania w najmłodszych potrzeby obcowania z teatrem. Gratulując dotychczasowego dorobku, życzymy dalszych sukcesów, wspaniałych przedstawień, cudownej publiczności i przychylnej krytyki, abyście w zdrowiu i pomyślności obchodzili kolejne jubileusze.