Narodowe Święto Niepodległości, które obchodziliśmy wczoraj, było okazją do wspólnej refleksji nad tymi wartościami, które budują wspólnotę, której na imię Polska.

„Wdzięczność za wiarę i wdzięczność za Ojczyznę powinny nam przyświecać każdego dnia, abyśmy budowali to, co czyni nas lepszymi ludźmi, i to, co czyni nas bliższymi sobie wzajemnie” – takie między innymi słowa wypowiedział wczoraj ks. dr Krzysztof Ora podczas Mszy św. za Ojczyznę, odprawianej w kościele pw. Św. Marcina w Byczeniu. Uroczystość odpustowa zgromadziła wielu wiernych nie tylko z Byczenia, ale też z sąsiednich miejscowości. Szczególnym akcentem liturgii było poświęcenie odnowionej niedawno elewacji świątyni, co było możliwe dzięki wsparciu darczyńców oraz dotacji, jakiej udzieliła Gmina Kamieniec Ząbkowicki. Na zakończenie nabożeństwa odbyła się procesja wokół kościoła, na czele które podążał, przypominający postać Świętego Marcina, jeźdźca na białym koniu. Liturgię uświetniła górnicza orkiestra dęta, której gra nadała modlitwie podniosły wymiar. W imieniu wspólnoty parafialnej za odprawienie Mszy św. i wygłoszoną homilię, celebransowi, którym był ks. dr Krzysztof Ora – dyrektor wydziału duszpasteskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej podziękował sołtys wsi Byczeń Tadeusz Cenarski. Nie zabrakło także życzeń imieninowych, których adresatem był Marcin Czerniec – wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Po Mszy św. odbyło się patriotyczne śpiewanie. Panie i Panowie związani z kołem gospodyń wiejskich zaprezentowali minikoncert utworów nawiązujących do przeżyć Polaków po odzyskaniu niepodleglości w 1918 r. oraz późniejszych doświadczeń związanych z miłością do Ojczyzny. Dzięki sprzyjającej pogodzie na pobliskim placu zabaw odbył się jarmark z okazji odpustu Św. Marcina, podczas którego można było przy słodkościach miło spędzić czas. Odbyło się też losowanie nagród i licytacja tortu. Grupa radnych Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki złożyła życzenia imieninowe, na co wójt Marcin Czerniec serdecznie podziękował. Zachęcił przy tym, aby świąteczny dzień sprzyjał budowaniu więzi, rozmowie o tym, co łączy mieszkańców naszej Gminy i wspólnej radości.