W Gimnazjum Publicznym im. A. Mickiewicza odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. 30 września 2015 r. w obecności znamienitych gości, rodziców, przyjaciół szkoły, wychowawców, nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów, pierwszoklasiści – rocznik 2002 – wypowiedzieli słowa uroczystej przysięgi – symbolu dojrzałości i odpowiedzialności uczniowskiej.

Dyrektor gimnazjum – pani Urszula Marszałek podziękowała tym wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili szkolną uroczystość – tak ważną w kilkunastoletniej historii i  tradycji kamienieckiego gimnazjum. W swym przemówieniu  podkreśliła wagę trzeciego etapu edukacyjnego w życiu młodych ludzi, którzy muszą zdobyć wiele wiedzy i umiejętności dzięki pilnej nauce, a także przestrzegać praw i obowiązków uczniowskich. Życzyła uczniom sukcesów, samych piątek i szóstek oraz zachęciła do podejmowania wyzwań na miarę swoich możliwości.

Z serdecznymi słowami do pierwszaków zwróciła się przewodnicząca gimnazjum Weronika Drobny. Przypomniała im o obowiązkach uczniowskich, o radosnych i trudnych chwilach, jakie mogą przeżyć w murach nowej szkoły. Nie zapomniała o słowach zachęty i otuchy oraz zaoferowała pomoc starszych koleżanek i kolegów w rozwiązywaniu problemów. Życzyła wielu sukcesów, samych piątek i szóstek, zawarcia nowych przyjaźni. Po błogosławieństwie gimnazjalistów, dokonanym przez księdza dziekana Wojciecha Dąbrowskiego, pani dyrektor Urszula Marszałek i wychowawczynie klas pierwszych – Mirosława Pastuch (Ia), Zuzanna Ruta (Ib) wręczyły dyplomy nowo przyjętym do społeczności gimnazjalnej. Słowa podziękowania za serdeczne przyjęcie do wspólnego grona uczniów pochodzących z różnych szkół, wyrażając wolę tworzenia historii małej ojczyzny i godnego reprezentowania szkoły w imieniu wszystkich bohaterów dnia dzisiejszego wygłosił przedstawiciel kl. I Wojciech Ciapka.

Uczniowie kl.II – III, przygotowani przez panią Mirosławę Pastuch,  przedstawili krótki program artystyczny, w którym dominował  taniec  towarzyski i współczesny. Urocza para Przemysław Galik i Weronika Orzech – z wyjątkową gracją wykonała tańce latynoamerykańskie: samba, rumba, cha-cha. Pokaz tańców współczesnych do piosenek: Enrique Iglesiasa „Bailando” i PSY – „Gentleman” spontanicznie i z werwą wykonali: Olga Zając, Kinga Deryło, Nikola Narkiewicz, Sebastian Opiela, Alan Jazgar. Ważną prawdę na temat wartości mądrości w życiu każdego człowieka, która przetrwa największe kataklizmy – w przeciwieństwie do bogactwa – pięknie wyrecytowała Milena Chmielewska. Morał bajki La Fontaine’a, stanowiący drogowskaz nie tylko dla pierwszoklasistów, spodobał się wszystkim uczestnikom szkolnej uroczystości. Brzmi następująco: „Rozumu nie zastąpią ładowne kieszenie. Gorzej umieć za mało, niżeli za wiele.”

Na zakończenie apelu pani dyrektor Urszula Marszałek podziękowała organizatorom uroczystości: wychowawcom i rodzicom, a szczególnie opiekunowi samorządu Uczniowskiego pani Mirosławie Pastuch. Złożyła piękne życzenia dla tych „młodszych i starszych chłopaków” w Dniu Ich Święta. Zwieńczeniem uroczystości stał się słodki poczęstunek podczas spotkań pierwszaków z wychowawcami i rodzicami w klasach. Gośćmi obecnymi na uroczystości byli: przewodniczący Rady Gminy Aleksander Ciapka, radni Rady Gminy: Bogusława Tokarz, Tadeusz Cenarski, Dominik Krekora, pełnomocnik wójta do spraw oświaty Irena Styga, ksiądz dziekan Wojciech Dąbrowski, ksiądz proboszcz Wojciech Jasiński, dyrektor SP nr 1 im. B. Chrobrego Bożena Kołodziej, dyrektor Przedszkola nr 1 Elżbieta Kokoszka, przedstawiciel Prezydium Rady Rodziców –  Zuzanna Stefaniuk.

Dorota Twardowska