Już w niedzielę 6 września 2015 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku (na terenie szpitala, za lądowiskiem dla helikopterów) będzie można wykonać bezpłatne,  proste badania krwi pod kątem chorób nerek. 

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań m.in. w ramach poprzednich edycji kampanii NEFROTEST, w Polsce ponad 4 miliony osób może cierpieć na choroby nerek. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek (PChN) może rozwijać się w naszym organizmie przez wiele lat.  Bardzo często przebiega bez wyraźnych objawów, dlatego pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia.  A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać  proste badanie ogólne moczu  lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina)” – tłumaczy  lek. med. Katarzyna Siewiera, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku – „Warto wiedzieć,  że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku”- dodaje Katarzyna Siewiera.

Cel kampanii NEFROTEST to zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie człowieka.  Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy zaprosić na nie jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” – tłumaczy  dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 45 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi  300. Akcja w Kłodzku jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku. Chcąc bezpłatnie i bez skierowania zbadać krew podczas NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych.  Przypominamy  jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 45 lat” – mówi Agata Adaszyńska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku. Chętni będą mogli zarejestrować się 2 – 3 września 2015 r. w godzinach od 10:00 – 15:00, pod numerami telefonów: 797736776 lub 797736767. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.

Kłodzko to już 55. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadano ponad 40 tysięcy osób.  W Powiecie Kłodzkim badania swoim patronatem objęli: Ks. Abp dr Józef Kupny – Metropolita Wrocławski, Ks. Bp Ignacy Dec – Biskup Świdnicki, Tomasz Smolarz – Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki, Michał Piszko – Burmistrz Miasta Kłodzko i Jadwiga Radziejewska – Dyrektor ZOZ w Kłodzku. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Powiatu Kłodzkiego i Ząbkowickiego udzieliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Krajewska, specjalista nefrologii, transplantologii i chorób wewnętrznych z Katedry i Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej we Wrocławiu, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.