Tradycją Przedszkola Publicznego nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim jest coroczny wyjazd  dzieci na wycieczkę. Tradycji tej nie zaniechano także i w tym roku. 25 i 26 maja trzylatki i pięciolatki wraz ze swoimi paniami oraz rodzicami udały się na wycieczkę.

W tym roku celem wyprawy grupy pięciolatków pod kierunkiem pani Krystyny Dumanowskiej była Kopalnia w Złotym Stoku. Przy okazji zwiedzania kopalni przedszkolaki usłyszały kilka ciekawych informacji o Złotym Stoku, nazwanym tak z racji usytuowania w tej miejscowości kopalni złota, dowiedziały się, jak dawniej wydobywano złoto- za pomocą jakich narzędzi i w jakich warunkach oraz jak wyglądała historia kopalni na przestrzeni lat. Mnóstwo było także innych atrakcji: był zjazd zjeżdżalnią, spacer Chodnikiem Śmierci, wizyta w pracowni alchemika i przejazd kolejką. Po wyjściu z kopalni dzieci mogły zakupić pamiątkową monetę, przyjrzeć się wytapianiu sztabek złota oraz zakupić pamiątki związane z Kopalnią i Złotym Stokiem. Następnie wszyscy udali się na polankę położoną powyżej Kopalni, gdzie czekało rozpalone ognisko. Nie zabrakło programu artystycznego i prezentów dla mam z okazji ich święta.

Kolejne grupy z przedszkola: grupa dzieci 3-letnich i 5-letnich wybrały się na wycieczkę do „ Wioski Indiańskiej” w Srebrnej Górze.   Celem wycieczek było poznanie środowiska przyrodniczego oraz tradycji Indian i ich trybu życia. Oczywiście ważne było dostarczenie radości dzieciom z czasu wspólnie spędzonego z rodzicami;  Na miejscu grupa została powitana przez Indian. Na terenie skansenu wszyscy mogli obejrzeć obozowisko Indian z rejonu Wielkich Równin.  W części muzealnej zgromadzone były eksponaty będące replikami strojów  i przedmiotów użytkowych wykorzystywanych przez Indian Ameryki Północnej oraz oryginalne stroje i instrumenty z terenu Ameryki Południowej. Wszyscy mieli okazję zapoznać się z elementami kultury indiańskiej: strzelanie z łuku, łowienie ryb, rzuty włócznią. Dzieci dzielnie i wytrwale pokonały tor przeszkód, rzucały lotką do celu. Wielką radością było malowanie twarzy w stylu indiańskim oraz wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Nie obeszło się bez kupienia pamiątek oraz zrobienia wspólnych zdjęć z „ mieszkańcami” wioski. Po programie artystycznym dla wszystkich mam, dzieci wróciły do przedszkola zadowolone, pełne wspaniałych wrażeń, bo to była naprawdę udana i niezapomniana wycieczka, która na długo pozostanie w pamięci dzieci.