Pan dr Wojciech Giża – botanik i znawca przyrody, przyjął zaproszenie od kamienieckich gimnazjalistów – członków Koła Przyjaciół Biblioteki.

14 maja 2015 r. mogliśmy gościć pana doktora w murach naszej szkoły. Przeprowadził ciekawą lekcję, przygotowującą nas do konkursu: „Tylko zdrowe środowisko zapewni nam bezpieczeństwo”. Spotkanie z Panem Giżą miało   na celu zachęcić młodzież naszego gimnazjum do korzystania  z usług bibliotecznych i archiwalnych, pobudzić twórczość, a przede wszystkim zwrócić uwagę na piękno naszego dziedzictwa kulturowego oraz zespołu pałacowo-parkowego w naszej miejscowości. Na początku przedstawiono  prezentację – „Walory przyrodnicze na terenie parku”. Zdobyliśmy wiele informacji na temat  flory kamienieckiej. Następnie ruszyliśmy w rejon. Mogliśmy zobaczyć i dowiedzieć się przy okazji o przeróżnych gatunkach roślin. Dostrzegliśmy kamienne tablice i pomniki przyrody. Szczególnie w naszej pamięci utkwiły czerwone formy buka, konwalie, graby pospolite oraz zakątki azalii pontyjskiej.

W czasie dwugodzinnego spaceru zdobyliśmy ogrom wiedzy, która zachęciła nas do wzięcia udziału w konkursach, które utrwalają widzę o dziedzictwie kulturowym, przyczyniają się do pielęgnowania tradycji. Warto wziąć w nich udział, aby poznawać w ten sposób historię i bogactwo swojej małej ojczyzny. Byliśmy zmęczeni, ale i zadowoleni. Na ręce Pana Wojciecha złożono bukiet kwiatów i wypowiedziano słowa podziękowania. Mam nadzieję, że lekcja krajoznawcza pozostanie nam na długo w pamięci. Wycieczka przebiegła z planem i sporo nam dała.

Aleksandra Wrześniewska - uczennica kl. 3C