8 maja jest obchodzony jako Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. W tym dniu został zorganizowany po raz dwunasty. Inicjatywę zapoczątkowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W tym dniu w w Gimnazjum Publicznym im. Adama Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim każdy uczeń, który wypożyczył z biblioteki wolumin otrzymał  w prezencie książkę ze specjalnymi życzeniami: „Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarza życzymy Ci, drogi Czytelniku, wszelkich pomyślności, odkrywania nowych miejsc, przenoszenia się w świat bohaterów przeczytanych książek oraz częstszego odwiedzania tego cudownego miejsca”.

Książki na chwilę i na każdą chwilę (5)

Chętnych czytelników nie brakowało, zwłaszcza wśród uczniów klas pierwszych. Nasza szkoła stwarza zatem możliwości tworzenia „przestrzeni dla świadomych” i mądrych gimnazjalistów, którzy potrafią czerpać wiele korzyści z czytania wartościowych dzieł. Mamy nadzieję, że dzięki takiej formie zachęty przybędzie czytelników do naszej biblioteki. Wszyscy mogą się też przekonać o prawdziwości maksymy Johna Ruskina, według którego „Wszystkie książki można podzielić na dwie grupy: książki na chwilę i na każdą chwilę.” 

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy, z biegiem lat stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego zarówno książnice publiczne jak i uniwersyteckie organizują wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Wybieram bibliotekę”.

Agata Czyż, Klaudia Drabik kl.2a