Spragnione ciepła i wiosennej zieleni dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim dużo wcześniej rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny.

Szukaliśmy oznak i zwiastunów wiosny podczas spacerów i pieszych wycieczek. Przyjście nowej pory roku – wiosny – jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. W wazonach pojawiły się bazie i gałązki forsycji. Nie zabrakło też prac plastycznych przedstawiających pierwsze zwiastuny wiosny: zarówno kwiaty, rośliny jak również ptaki.  Dzieci wykonały plakaty o tematyce wiosennej, a także poznały wiersze i piosenki  mówiące o wiośnie. Zgodnie z tradycją naszego przedszkola należało jeszcze pożegnać się ze złą zimą. Dzieci w swoich domach oraz z paniami w  grupach przedszkolnych przygotowały gałązki ozdobione kolorowymi wstążeczkami i bibułkami.

Gdy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 20 marca, zaraz po śniadaniu wszyscy wyruszyliśmy barwnym korowodem na spacer po okolicach naszej pięknej miejscowości, trzymając w rękach swoje kolorowe gałązki (symbolizujące wiosnę) i kukłę Marzanny (symbolizującą zimę). Rymowanki, wiersze i piosenki o wiośnie przypominały, że już najwyższy czas pożegnać zimę. Wiosenne słońce rozświetlało roześmiane twarze dzieci i wszystkich osób biorących udział w barwnym korowodzie. Żeby przedszkolakom było jeszcze bardziej wiosennie i wesoło otrzymaliśmy słodkie upominki od Pani Karoliny Sarzyńskiej – zastępcy wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki i od Pani Agnieszki Koprzak, które wspólnie z nami brały udział w powitaniu wiosny. Za pyszne słodkości serdecznie dziękujemy.

Po dotarciu na plac przedszkolny tradycyjnymi okrzykami: „Precz zimo zła”, „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, my ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę. Miejsce Marzanny zajęła Pani Wiosna, wszystkim zrobiło się milej i weselej. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre. Kolorowymi gałązkami (wiosennym gaikiem) udekorowaliśmy nasz ogród przedszkolny. Po zakończeniu ceremonii powitania wiosny dzieci przystąpiły do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu w ogrodzie naszego przedszkola.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy uczestniczyli z nami w tym radosnym dniu, a Rodzicom dzieci bardzo dziękujemy za pomoc w przygotowaniu kolorowych gałązek i Marzanny.