Podsumowanie programu „Bezpieczny Dolnoślązak” w edycji 2022/2023 i obchody 10-lecia tego programu odbyły się w Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej.

Wśród setek uczniów ze szkół i przedszkoli biorących udział w programie, jaki miał miejsce 2 czerwca br., było także 33 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim. Dla uczniów przygotowano szereg atrakcji związanych z bezpieczeństwem. Swoje stoiska miały wszystkie służby, które odpowiadają za niesienie pomocy: Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Górskie Pogotowie Ratunkowe, Wodne Pogotowie Ratunkowe jak i służby pilnujące przestrzegania prawa, porządku i bezpieczeństwa publicznego: Policja i Straż Graniczna. Wszystkie służby demonstrowały sprzęt jaki wykorzystują w pracy.

Kulminacją pikniku były zawody sprawnościowe, w których uczestniczyło dwóch naszych uczniów: Tymoteusz Rudek w kategorii do 10 lat i Kacper Grzybczak w kategorii do 15 lat.  Bardzo dobrze zaprezentował się Kacper Grzybczak, który zajął 2 miejsce i odebrał puchar z rąk marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

Oprócz poznania sprzętu wykorzystywanego przez służby uczniowie doskonalili umiejętność jazdy na rowerze, sprawdzali na symulatorze co dzieje się z człowiekiem podczas dachowania samochodu, poznawali umiejętności psów ratowniczych. Był też czas na zabawę na wielu „dmuchańcach”.   Na zakończenie pikniku uczestnicy zatańczyli „Belgijkę”. Przedstawiciele szkół i przedszkoli wzięli także udział w konferencji poświęconej podsumowaniu programu „Bezpieczny Dolnoślązak”. Kamienieniecką Jedynkę reprezentowała dyrektor ZSP1 Bożena Kołodziej.

Organizatorem wyjazdu był Tomasz Piwiński, który w tym roku szkolnym odpowiadał za koordynowanie realizacją programu „Bezpieczny Dolnoślązak”, a opiekę nad dziećmi podczas wycieczki pełniły również: Beata Postawa i Karolina Mandyna oraz Piotr Jabłoński. Słowa podziękowania należą się Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńcu Ząbkowickim na czele z druhem Grzegorzem Urbasiem za pomoc w realizacji programu „Bezpieczny Dolnoślązak” oraz za pomoc w organizacji wyjazdu uczniów na „Piknik Bezpieczeństwa: w czym wsparcia udzielił także Urząd Miejski w Kamieńcu Ząbkowickim.

Iza Rudkowska