Mauzoleum rodziny książęcej Hohenzollernów – potomków księżnej Marianny Orańskiej jest posadowione w głębi parku otaczającego kamieniecki pałac.

Budynek ma kształt świątyni greckiej z doryckimi kolumnami i jest postawiony z czerwonego piaskowca na obrysie prostokąta. Wybudowane pod koniec XIX wieku, było miejscem wiecznego spoczynku pięciorga członków tej rodziny, a pierwszy pochówek miał miejsce w 1898 r., gdy zmarła Maria Fryderyka, a pamięć o niej postanowił uczcić jej małżonek Albrecht Hohenzollern. Później w krypcie spoczął on sam i ich synowie. Po II wojnie światowej uległ całkowitej dewastacji i dochodziło nawet do profanacji szczątków pochowanych tam osób. Przez kilkadziesiąt lat popadał w ruinę – opowiada administrator Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim Sławomir Radzik.

Od 2012 r., gdy gmina Kamieniec Ząbkowicki podjęła się rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego, obiekt znalazł się w planach renowacji, co udało się zrealizować w 2018 r. Od tego czasu można odwiedzać to miejsce, w którym jest ekspozycja artefaktów, ale i digitalna wystawa prezentująca mauzolea na świecie oraz historię kamienieckiego mauzoleum. W krypcie, gdzie umiejscowiony jest pieczołowicie odrestaurowany symboliczny sarkofag, turyści mogą obejrzeć i wysłuchać opowieść Albrecht Hohenzollern, który pojawia się „jak żywy” w postaci hologramu.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z cyklu „Pałac Marianny Orańskiej – poznaj jego czar”, w którym na nowo przybliżamy jedno z bardziej tajemniczych miejsc w Kamieńcu Ząbkowickim oraz filmu sprzed trzech lat, gdzie można ujrzeć ten szczególny punkt w porze nocnej. Przede wszystkim jednak zachęcamy do osobistej wizyty w Kamieńcu Ząbkowickim. Do zobaczenia…