Jak zatem rozbudzić w dzieciach miłość do książek? Na to niełatwe pytanie można znaleźć odpowiedź, gdy podejmuje się wspólne działania z dziećmi.

Tak właśnie było 10, 12 i 13 października 2022 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim. Wówczas grupa sześciolatków oraz uczniowie kl. I – VIII wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

Współczesne dzieci otrzymują niezwykle bogatą ofertę spędzania czasu wolnego i tylko część z nich na jednym z pierwszych miejsc postawi czytanie. Ale każdy czytelnik więcej, to o jednego dobrego ucznia więcej, jest więc o co walczyć.

Zgodnie z tym przesłaniem w czasie przerwy: dzieci kl. I – III wraz z grupą przedszkolną czytały swoje książki w holu szkoły, a uczniowie kl. IV – VIII w „Kąciku cichego czytania” na II piętrze zagłębili się w ulubionej lekturze. Wśród nich znaleźli uczestnicy akcji przebrani za bohaterów ulubionych baśni i bajek. W akcji Przerwa na czytanie uczestniczyło 206 czytelników – chętnych oraz zmotywowanych przez panie nauczycielki: Aleksandrę Rembiasz, Wiolettę Ciborowską, Natalię Jędrzejewską, Krystynę Dumanowską, Ewę Otfinowską, Katarzynę Kuliś, Agnieszkę Mikosz, Maję Otfinowską, Agnieszkę Wydrę, Zuzannę Rutę, Ewelinę Jakimiszyn, Annę Stygę oraz inicjatorkę akcji Iwonę Bukańską-Flintę z pomocą Grażyny Mikulskiej.

Czytanie ma wiele zalet, ale warto wciąż o nich przypominać, nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom. Zatem dlaczego warto czytać? Czytanie to: świetne ćwiczenie dla naszego mózgu, uczy myślenia, wzbogaca słownictwo, wpływa pozytywnie na umiejętność pisania, służy poznawaniu dziedzictwa kulturowego i budowaniu własnej tożsamości, poprawia koncentrację i pamięć, rozwija wyobraźnię. rozwija empatię i postawy prospołeczne. zmniejsza poziom stresu oraz pomaga budować relacje. daje satysfakcję i zabija nudę.

W kamienieckiej szkole po raz kolejny w sposób nietuzinkowy zrealizowano zadanie, które utwierdzi kochających czytanie w przekonaniu, że naprawdę warto poznawać fascynujący świat bohaterów literackich, a u nowych czytelników może rozbudzić miłość do książek. Cieszy szczególnie fakt, że w mądre przedsięwzięcie zaangażowało się wielu uczniów i nauczycieli naszej szkoły, za co należą się serdeczne podziękowania. Jan Gardecki kiedyś napisał słowa, które warto zapamiętać: Czytanie to nasze dalsze, nieskończone klasy, to nasz uniwersytet, to okno na świat szeroki… Naprawdę warto!

 

Dorota Twardowska