Ciekawe spotkanie autorskie z Sylwią Winnik – pochodzącą z Ząbkowic Śląskich – pisarką, a także pomysłodawczynią i współorganizatorką Literackiego FestiwaluCzas na Książki” – odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim.

Przemiła autorka kilku wyjątkowych książek przybyła na zaproszenie organizatorki kolejnego wydarzenia kulturalnego, tak ważnego w rozwoju pasji czytelniczej dzieci i młodzieży – nauczyciela bibliotekarza Iwony Bukańskiej-Flinty. Już we wrześniu wśród uczniów kamienieckiej jedynki rozeszła się wieść, która zelektryzowała wszystkich miłośników książek, naszej miejscowości i… kotów.

Okazało się, że Sylwia Winnik napisała książkę dla dzieci i młodzieży, której akcja rozgrywa się właśnie w Kamieńcu Ząbkowickim i nawiązuje do historii oraz Pałacu Marianny Orańskiej. Nosi ona tytuł „Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny”. Z całą pewnością recenzja powieści, ukazana na stronie https://lubimyczytac.pl/, zachęciła czytelników do zapoznania się z oryginalną historią jej bohaterów. Seria „Czarny Kot” to detektywistyczna podróż w świat zagadek i przygód. Słowiańska magia, niezwykłe legendy oraz fascynująca historia zabytków owianych tajemnicą – czekają na Ciebie! Poznaj Tymka, który mieszka w Kamieńcu Ząbkowickim. Miejscowości uśpionych tajemnic, a może nawet klątwy! – czytamy w opisie publikacji.

Uczniowie niecierpliwie wyczekiwali, kiedy książka pojawi się w szkolnej bibliotece, a potem już tylko pożyczali, czytali… i rysowali koty. Powieść tym bardziej zainteresowała młodych czytelników, ponieważ rozgrywa się na terenie Gminy Kamieniec Ząbkowicki oraz w samym jej sercu – Pałacu Marianny Orańskiej.

Kiedy Pani Sylwia Winnik odwiedziła naszą szkołę i spotkała się z fanami powieści w bibliotece, w tak wyjątkowy sposób prowadziła rozmowę, aby wiara w niezwykłości nie opuściła naszych czytelników choćby na chwilę, zwłaszcza, że wokół zaroiło się od kotów, za które przebrani byli uczniowie kamienieckiej Jedynki. Ponadto atmosferę spotkania podkreślał fantazyjny wystrój czytelni, na który złożyły się prace plastyczne uczniów, związane z przeżyciami i przygodami bohaterów książki pt. „Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny”. Na szczególną uwagę zasługuje pomysłowość uczniów w tworzeniu strojów oraz bogactwo ilustracji, wykonanych przeróżnymi technikami. To wynik konkursów na: wizerunek tytułowego kota, plastyczną adaptację okładki książki oraz przebranie za kota, które zostały zorganizowane w naszej szkolnej bibliotece.

Podczas spotkania pisarka opowiadała szczegółowo o bohaterach książki, poświęcając wiele uwagi kwestii szacunku do zwierząt i podkreślając, jak wielka jest ich rola w codziennym życiu człowieka. Uczniowie pytali panią Sylwię, co Ją zainspirowało do napisania tej książki. Usłyszeli kilka ciekawostek, np. że autorka jest miłośniczką i znawczynią historii Pałacu, Marianny Orańskiej, pięknego parku, w którym uwielbia spacerować, a do tego kocha koty i sama posiada trzy, oczywiście czarne… lub prawie czarne. Sylwia Winnik w swojej fascynującej powieści stworzyła wspaniałą atmosferę życzliwości, z uśmiechem odpowiadała na pytania uczniów. Kiedy padło najważniejsze pytanie – kiedy ukaże się kolejny tom serii? Obiecała też dalszy ciąg przygód Tymka i jego przyjaciół. Nieoficjalnie wiemy, że już jest napisany…

Uczniowie kamienieckiej szkoły czekają na niego z ogromną niecierpliwością (podobno ma być ich więcej!) oraz na kolejne spotkania autorskie. Póki co podziękowali za niezwykłą książkę, wręczając Pani Sylwii Winnik bukiet kwiatów. Na zakończenie udanego wydarzenia wykonano pamiątkowe zdjęcia, a niektórzy uczniowie zakupili książki z autografem powieściopisarki.

 

I.Rudkowska