Odnowa Pałacu Marianny Orańskiej i otaczającego założenia parkowego to program zaplanowany na kilkanaście lat.

Rozpoczęliśmy ten olbrzymi wysiłek w 2012 roku, a ostatni okres przyniósł wiele sprzyjających Gminie Kamieniec Ząbkowicki decyzji. Za każdą z nich dziękuję licznym Instytucjom i Osobom, wspierających nasze inicjatywy.

▶️ 15 000 000 zł – w ramach Funduszy Norweskich, dzięki którym odzyskamy piękno trzech głównych tarasów pałacowych.

▶️ Kolejne cztery tarasy zostaną zrekonstruowane dzięki środkom z Programu Polski Ład, który zasili nasz budżet kwotą 10 000 000 zł.

▶️ Polsko-czeski projekt związany ze Szlakiem Marianny Orańskiej to kwota 6 500 000 zł, dzięki której odnawiana jest oficyna południowa pałacu.

▶️ W oficynie północnej powstanie centrum przyrodniczo-ekologiczne przy wsparciu kwotą 5 000 000 zł z Programu Polski Ład dla gmin górskich.

▶️ Trwa także odbudowa łącznika tarasowego wewnątrz pałacu, na co otrzymaliśmy 450 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dążymy tego, aby jeszcze bardziej niż dotąd, Pałac Marianny Orańskiej wraz parkiem, stał się wizytówką Gminy Kamieniec Ząbkowicki, Powiatu Ząbkowickiego i Dolnego Śląska, ale też, by znajdował się wśród zabytkowych pereł architektury i krajobrazu Polski. Wierzymy, że w przyszłości będzie przyciągał nie tylko miłośników historii czy turystyki, ale spragnionych spotkania z pięknem. Wszystkie te działania są realizowane lub finalizowane, o czym staram się informować na bieżąco – mówi burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec i zaprasza do obejrzenia materiału video.