Jestem nauczycielką, rękodzielnikiem, autorką bajek oraz wydawcą. Wspólnie z dziećmi wyruszam w wykreowany przez siebie świat, który wzrusza, bawi oraz uczy (pani Alina Przydatek).

4 października 2021 roku w kamienieckim Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 od samego rana panowała radosna atmosfera. Wychowankowie przedszkola i uczniowie klas I, II i III wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką Aliną Przydatek. Podczas spotkań na temat: „Żyjmy zdrowo i kolorowo”, „Sport to zdrowie”, „Pszczele wesele” uczestnicy warsztatów poznali Soniulindę oraz Matildę – dwie maskotki-podróżniczki, które są bohaterkami wspaniałej książki dla dzieci pt. „Wieka Księga Kici Nici”.

Pani Alinka z wielką otwartością, serdecznością i cierpliwością poprowadziła zajęcia, które wzbudziły zaciekawienie i spory entuzjazm zebranych. Ciekawie opowiadała o wykonanych ręcznie przez samą siebie: Myszce Soniulindzie, Króliczce Matildzie, Marudzie i pszczelim królestwie podczas bajkowej przygody, wprowadzając i utrwalając słówka oraz zwroty w języku angielskim i włoskim.

  • Do wykonania gałgankowych postaci autorka książki wykorzystała rzeczy z recyklingu, zgodnie z zasadą: No waste – nic się nie marnuje, dają następne życie.

Dzieci mogły dotykać i oglądać wiele rzeczy uszytych własnoręcznie przez panią Alinkę. Maskotki, lalki, warzywa i owoce, przedmioty, zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze zostały dopracowane w każdym detalu i zachwyciły nie tylko dzieci. Prowadząca zajęcia poprzez zabawę, piosenki, ruch taneczny i rymowanki otworzyła drzwi do „kiciniciowego świata”, w którym dzieciaki poczuły się bezpiecznie i zdrowo. Historia Marudy stanowiła dla nich przyczynek do uprawiania różnych dyscyplin sportowych zamiast siedzenia przed ekranem telefonu, komputera czy telewizora. Dzieci decydowały również o tym, które produkty żywnościowe są zdrowe i należy je spożywać, a które zawierają puste kalorie i należy ich unikać, umieszczając je w osobnych torbach zakupów. Pisarka zachęcała dzieci, poprzez odczytanie treści e-maila (zapisanego na ekranie uszytego z materiału laptopa!), do bycia artystami i zrobienia własnego posiłku pełnego witamin. Nie zapomniała o konieczności mycia zębów elektryczną i zwykłą szczoteczką, a ochotnicy demonstrowali te czynności. Pani Alinka przypominała, żeby szanować zabawki i uczyła dzielenia się nimi.

14 października br. odbędzie się premiera drugiej książki, tym razem o szkole, pani Aliny Przydatek. Jej bohaterkami są Sonia i Matylda, Tadek i Antek, którzy szukają czarnego kotka np. za pomocą drona.

  • To niezwykłe, że przedszkolacy i uczniowie mogli przed premierą książki posłuchać krótkiej opowieści na temat fabuły i zobaczyć jej bohaterów – prześlicznie uszyte lalki. I wyruszyli w wykreowany przez pisarkę świat, który wzrusza, bawi oraz uczy.

Życzymy pani Alince powodzenia i wielu czytelników. Dziękujemy pani dyrektor Bożenie Kołodziej i organizatorce spotkania – pani Iwonie Bukańskiej-Flincie za interaktywne, inspirujące i edukacyjne spotkanie w naszej szkole.  Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia, wręczono laureatom konkursu WIELKIEJ KSIĘGI KICI NICI za prace plastyczne nagrody i wyróżnienia.

Dorota Twardowska

WYNIKI KONKURSU NA PRACE PLASTYCZNE WIELKIEJ KSIĘGI KICI NICI

  • W KATEGORII KLAS I:

I miejsce: Błażej i Ksawery Niemiec, Karolina Orzeł
II miejsce: Blanka Koper, Weronika Kowal, Maciej Niemiec, Karolina Rzepka, Julian Stopa
III miejsce: Gabriela Czyszczoń, Maja Kopecka, Maria Kukla, Bartosz Łuczak
Nagroda specjalna dla Błażeja i Ksawerego Niemiec za przegotowanie lapbooka Kici Nici

  • W KATEGORII KLAS II:

I miejsce: Kajetan Cygan, Damian Poręba, Miłosz Słoma
II miejsce: Krzysztof Bielas, Szymon Kubień, Adam Szłapa
III miejsce: Marcin Bukowski, Selena Krasińska, Julia Macierzyńska, Tymoteusz Rudek, Zofia Wąsowicz
wyróżnienie: Hubert Biernacki, Wojtek Bielec, Denis Garbacik, Julia Mazur, Zuzanna Szachnowska
Nagroda dla: Adama Szłapy za przygotowanie lapbooka Kici Nici

  • W KATEGORII KLAS III:

I miejsce: Julia Orzeł, Mateusz Seferynowicz, Laura Słoma
II miejsce: Wojciech Ciborowski, Hanna Szachnowska, Milena Szerszeń
III miejsce: Nadia Kubień, Zuzanna Piasecka
wyróżnienie: Weronika Kurtyka, Wiktoria Talarek