Szczepienie to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią.

Dlatego rząd przygotowuje proces, który umożliwi szczepienie trzecią dawką wszystkim pełnoletnim osobom w Polsce. Wspólnie z ministrem zdrowia zdecydowano, że takie szczepienia mogłyby rozpocząć się w ciągu kilku tygodni. Od początku września trzecią dawkę szczepienia przeciw koronawirusowi mogą przyjmować osoby m.in. leczone onkologicznie, po przeszczepach, z niedoborem odporności lub zakażone HIV. Natomiast od 24 września kolejna dawka szczepionki została udostępniona osobom, które ukończyły 50 lat.

Z ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem, jedynie nieco ponad 2% stanowiły osoby zaszczepione. Oznacza to, że blisko 98% zmarłych na COVID-19 to osoby niezaszczepione (dane na 15.10.2021). Resort zdrowia informuje także, że zaledwie 0,12% osób zaszczepionych zostało zakażonych koronawirusem (dane na 15.10.2021).

Również dane z września pokazują, że warto się zaszczepić. We wrześniu odnotowano ponad dwa razy mniej zakażeń wśród zaszczepionych, niż wśród osób, które nie przyjęły preparatu. Zgonów spowodowanych COVID-19 wśród osób zaszczepionych we wrześniu było prawie cztery razy mniej niż wśród niezaszczepionych.

Nie czekaj i zarejestruj się! Szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Informacje m.in. o tym, jak zapisać się na szczepienie znajdziesz na stronie www.gov.pl/szczepimysie