Z inicjatywy rodziców uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim wybrali się na wycieczkę do Złotego Stoku.

Wycieczka miała cele nie tylko edukacyjne, ale również integracyjne po okresie nauki zdalnej i miała również charakter pożegnalny. Uczniowie kończą bowiem pierwszy etap nauki w naszej szkole. Przed nimi nowe wyzwania i nowy etap szkolnej drogi.

Wspólny czas upłynął uczniom bardzo przyjemnie. Na początku mieli okazję zwiedzenia Średniowiecznej Osady Górniczej, zobaczyli unikatową na skalę europejską replikę Średniowiecznej Osady Górniczej na którą składają się działające urządzenia zbudowane w skali 1:1. Mieli okazję przekonać się, jak ciężka była praca mieszkańców osady. Dzieci również uczyły się jak czerpać papier. W kopalni w towarzystwie przewodnika zobaczyli 500-metrowy odcinek Sztolni Gertruda, z którą jest związana legenda o zbłąkanej Gertrudzie. Zobaczyli fascynujący Chodnik Śmierci, podziemne wodospady oraz przejechali się Pomarańczową Kolejką. Dziewczęta i chłopcy z wielkim zaciekawieniem wybrali się również do tunelu strachu – emocje były ogromne.

W przerwie zwiedzania dla ochłodzenia zjedli pyszne lody. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. W wyprawie towarzyszyły im wychowawczyni W. Ciborowską oraz pani B. Postawa. każdy uczestnik dostał certyfikat na pamiątkę. Za pomoc w organizacji wycieczki serdecznie dziękujemy Pani Wioletcie Domaradzkiej.

Wychowawca W. Ciborowska

Do Srebrnej Góry na wycieczkę krajoznawczą udała się natomiast klasa 6B. Celem wycieczki było zwiedzenie twierdzy – unikatowego obiektu w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska.

Wycieczkę oprowadzał przewodnik – żołnierz, który w interesujący sposób przedstawił historię i ciekawostki Twierdzy. Podczas zwiedzania klasa zobaczyła m.in. kazamaty, podziemne ujęcie wody wraz ze studnią (53 m głębokości wykute w skale), przejście przez najgłębszą fosę w Polsce.

Wycieczka pozwoliła na przeniesienie sią w czasy XVIII-wiecznego funkcjonowania górskiej fortecy i poznanie historii naszego regionu. Najbardziej emocjonującymi elementami wycieczki były pokazy wystrzału z karabinu oraz wieńczący wycieczkę wystrzał z armaty. Dziękujemy bardzo opiekunom za sprawowanie opieki nad uczniami.

Wychowawca Agata Olewicz