Ogłoszono nowy podział etapu I szczepień przeciwko Covid-19. Zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, został podzielony na trzy grupy.

  • 1a – seniorzy powyżej 60. roku życia.
  • 1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi,
  • 1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele. 

Zmiany zostaną wprowadzone do porządku prawnego aktualizacją rozporządzenia w sprawie obostrzeń. Szczegółowe informacje o kolejności szczepień z podziałem na poszczególne etapy dostępne są w zakładce Od kiedy mogę się zaszczepić.

Ponad 541 tys. osób przyjęło już szczepionkę przeciwko Covid-19 (stan na 20.01.2021 godz. 13:00). Cały czas prowadzony jest etap 0 szczepień, w którym szczepionkę mogą przyjąć m.in. służby medyczne, pensjonariusze domów pomocy społecznej czy pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia. Dotąd zarejestrowało się ponad 670 tys. seniorów, a jeśli dodamy do nich tych, którzy przyjmują szczepionkę w DPS-ach, mamy już ponad 700 tys. osób z grupy liczącej 1,7 mln osób.

22 stycznia o godz. 6:00 rozpoczęła się rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia.  To spore wyzwanie dla systemów teleinformatycznych, bo grupa uprawnionych liczy 2,7 mln osób. Po informacji od firmy Pfizer o redukcji dostaw, rząd musiał zmienić harmonogram szczepień. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zabezpieczono dawki dla tych, którzy przyjęli już pierwszą szczepionkę. Proces szczepień jest stale kontrolowany. Jeśli producenci będą się wywiązywać z harmonogramów dostaw, proces ten powinien być niezaburzony.

Zarejestruj się! Najlepiej online lub przez infolinię

Zapisać się na szczepienie można bezpośrednio w punkcie szczepień, ale też bez wychodzenia z domu. Wystarczy zadzwonić na numer całodobowej i bezpłatnej infolinii 989. Może też zarejestrować się online.

Sprawdź jak zapisać się na szczepienie

Apelujemy o skorzystanie z telefonu lub internetu. To najbezpieczniejsza i jednocześnie najprostsza forma. Pamiętajmy, że wciąż obowiązują zasady związane z reżimem sanitarnym. Stanie w kolejce do punktu szczepień jest czasochłonne, ale przede wszystkim wiąże się z ryzykiem zakażenia.

Od 18 stycznia trwają szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej. To grupa szczególnie narażona na ciężki przebieg choroby.  Do pomocy przy szczepieniach włączony zostaje także Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który uruchomiono w październiku zeszłego roku. To realna pomoc dla osób dla osób w wieku powyżej 70 roku życia. Wolontariusze Korpusu pomagają seniorom w zakupach czy porządkach. Teraz udzielą wsparcia także przy rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19.

Pomoc będzie można uzyskać, dzwonić na infolinię działającą w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów: 225051111. Zachęcamy osoby starsze do korzystania także z tej formy wsparcia. Od początku funkcjonowania, z pomocy Korpusu skorzystało ok. 20 tys. osób.

INFORMACJE O SZCZEPIENIACH NA BIEŻĄCO PO KLIKNIĘCIU TUTAJ