Uczniowie z klasy V a Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II wybrali się 27 listopada br. do Archiwum Państwowego i Muzeum Cysterskiego, które znajduje się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim.

Na początku udaliśmy się do Archiwum Państwowego, w którym powitał nas pan dr Bartosz Grygorcewicz. Pokazał nam ciekawą prezentację o zbiorach tej instytucji. Dowiedzieliśmy się jak dzisiaj są przechowywane dokumenty, jak wyglądały archiwa w poprzednich latach. Mieliśmy okazję zobaczyć dawne zdjęcie naszej szkoły znajdujące się w zasobach. Zainteresowały nas mapy, książki, dokumenty, a nawet pieczęcie z laku. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób żyli i pracowali zakonnicy/cystersi. Zostały zaprezentowane również jedne z najstarszych egzemplarzy dokumentów i map, jakie są przechowywane w oddziale archiwum.

Po prezentacji wybraliśmy się do kościoła pw. Wniebowzięcia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie już czekał na nas ksiądz dziekan Wojciech Dąbrowski. Oprowadził nas po pięknym okazałym kościele. Dowiedzieliśmy się, że był przebudowany w stylu barokowym. Ksiądz w bardzo ciekawy sposób opowiedział o przepięknym drewnianym ołtarzu, najwyższym w Polsce, pokazał nam ogromne obrazy, niezwykłe rzeźby, stalle. Naszą uwagę zwróciła też niedawno odrestaurowana barokowa ambona. Następnie po schodach weszliśmy do Muzeum Cysterskiego. Mogliśmy tam podziwiać przeróżne lichtarze, dokumenty, księgi liturgiczne, piękne ręcznie haftowane ornaty, wyszywane złotą nicią stuły. Zobaczyliśmy również oryginalne, piękne habity cysterskie oraz wspaniałe szaty liturgiczne. Na koniec otrzymaliśmy od księdza pamiątkowe obrazki.

Cała wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno jeszcze tam wrócimy. Uświadomiliśmy sobie, że lokalna historia kościoła, opactwa cystersów jest naprawdę ciekawa i warta ciągłego odkrywania. Dziękujemy Dyrekcji Archiwum Państwowego i Dziekanowi księdzu Wojciechowi Dąbrowskiemu za serdeczne przyjęcie i pokazanie nam zabytków naszej małej ojczyzny.

Martyna Roicka – w imieniu klasy V a / pod opieką pani Alicji Nowakowskiej