Pod koniec roku szkolnego 2018/2019 uczniowie klasy IVb i Va Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II pod opieką pań: Alicji Walerian, Teresy Gembary i Pauli Łuczak uczestniczyli w wycieczce do Srebrnej Góry, której główną częścią była gra terenowa.

Na forty wspinaliśmy się długą, krętą drogą. W czasie oczekiwania na rozpoczęcie zabawy podziwialiśmy piękne widoki oraz kupowaliśmy pamiątki związane z historią srebnogórskiej twierdzy.
Na początku gry terenowej dwie panie przewodniczki ubrane w historyczne stroje przeprowadziły nas przez ciemny tunel na miejsce rozgrywek, gdzie po krótkim zapoznaniu się z historią twierdzy zostaliśmy podzieleni na dwa obozy: pruski, który miał bronić fortów oraz francuski, którego zadaniem było zdobycie twierdzy. Panie przewodniczki każdemu uczestnikowi wycieczki namalowały na policzkach zielone lub niebieskie paski. Kolor pasków był związany z przynależnością do jednego z obozów (zielony – obóz pruski, niebieski – obóz francuski.) Wstępem do rozgrywek było zapoznanie się z zasadami gry, komendami, wyborem przez każdą z grup króla lub królowej oraz skarbnika, który miał pilnować zdobywanych przez jego drużynę dukatów.

Pierwszym zadaniem obu drużyn było utrzymanie równowagi na specjalnych płozach. W tej rywalizacji lepsi okazali się Francuzi, którzy zdobyli 10 dukatów. Druga potyczka polegała na dobiegnięciu każdego członka drużyny do swojej królowej i przekazaniu jej planu zaatakowania przeciwników. Tę konkurencję wygrał obóz pruski. Następne zadanie polegało na przeciąganiu liny. Tutaj również lepsza okazała się drużyna z zielonymi paskami na twarzach.

Po wykonaniu zadań zręcznościowych udaliśmy się do części podziemnej Twierdzy. Korytarzami przemieszczaliśmy się do kolejnych pomieszczeń, w których mogliśmy zobaczyć różne zgromadzone tam eksponaty. Mieliśmy też okazję zdobywać dukaty dla swoich drużyn, rozwiązując różne zadania związane tematycznie z tym, o czym opowiadały panie przewodniczki. Po wyjściu z podziemi czekało na nas kolejne, bardzo atrakcyjne zadanie. Posługując się podanymi wskazówkami i zagadkami mieliśmy znaleźć ukryty skarb. Poszukiwania tego skarbu wzbudziły wiele emocji. Skarb znalazła drużyna niebieskich i ich królowa musiała podjąć trudną decyzję czy zdobycz zachowa tylko dla swojej drużyny, czy podzieli się z wszystkimi uczestnikami zmagań. Królowa po krótkim namyśle zdecydowała, że wszyscy poszukiwacze ukrytego skarbu zasługują na nagrodę. Jej decyzja wzbudziła wielką radość wśród uczestników zabawy. Okazało się, że zdobytym skarbem były cukierki, które wszystkim bardzo smakowały.

Po wyczerpujących zadaniach zręcznościowych i logicznych byliśmy jeszcze świadkami widowiskowego wystrzału z armaty, po czym usiedliśmy na zasłużony odpoczynek, najpierw przy ognisku, gdzie upiekliśmy pyszne kiełbaski, a później przy cudownie ochładzających lodach. Do domów wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi. Wszyscy czuliśmy się wygrani, ponieważ mogliśmy uczestniczyć w atrakcyjnych zabawach integracyjnych i przy okazji poznać Twierdzę Srebrna Góra – największą twierdzę górską w Europie.

Weronika Kwiatkowska – klasa IV b