Jeszcze przed wakacjami letnimi, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim, dzięki pani Iwonie Bukańskiej-Flincie, odbyło się spotkanie autorskie z panią Sylwią Winnik.

Pani Sylwia jest pisarką i autorką książek: „Dziewczęta z Auschwitz” i „Tylko przeżyć”. Przybliżyła młodzieży tematykę historyczną dotyczącą niemieckich obozów koncentracyjnych. Wspominała o ludziach, jacy tam trafiali, o jedzeniu i tragicznych warunkach oraz pracach tam wykonywanych. Od czasu do czasu zadawała też uczniom pytania. Opowiadała o tym, jak ciężkie było życie tam, bez dogodnych warunków i nikłej szansy na przetrwanie.

Autorka za pomocą prezentacji przedstawiła kilka wstrząsających historii i wspomnień kobiet, które przeżyły niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Pani Sylwia, dzięki Muzeum Auschwitz Birkenau, mogła skontaktować się z kobietami, które przeżyły II wojnę światową. Pisarka na spotkaniu wspomniała o dziejach: Aliny Dąbrowskiej, która w obozie spędziła dwa i pół roku oraz była poddawana eksperymentom Mengele, Leokadii Rowińskiej, która do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży, Zofii Wareluk, która urodziła się w Auschwitz i Urszuli Koperskiej, która do obozu trafiła jako dziecko. To właśnie szesnastoletnią panią Urszulę możemy zobaczyć na okładce książki.

Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania, zakupić książkę i otrzymać autograf. Pani Sylwia dzieliła się swoimi przeżyciami. Wspomniała o tym, że do napisania natchnęła ją miłość do historii, wyniesiona z rodzinnego domu i pasja pisania reportaży.  Autorka książek jest bardzo otwartą, pełną pasji i uśmiechu osobą. Z pewnością wszyscy, którzy uczestniczyli w spotkaniu, coś z niego wynieśli i zapamiętali. Bezsprzecznie był to dobrze i pożytecznie spędzony czas.

Rozstrzygnięto też wyniki konkursu na namalowanie okładki jednej z książek. Wyniki przedstawiają się następująco:

  • 1 miejsce: Karina Służyńska 7b, Roksana Postawa 3c, Maja Mirzewska 8a
  • 2 miejsce: Amelia Wanat 3b, Aleksandra Gniadecka 3a, Wiktor Przedwojewski 3c
  • 3 miejsce: Hania Grzanka 7b, Agata Serafin 3c, Nikola Przeperska3a
  • Wyróżnienia: Weronika Cholewińska 3c, Oliwia Wołos 3b
Julia Jankojć