Grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II, pod opieką pani Lidii Jagody, Doroty Pastuszczak, Danuty Kuli i pani Pauliny Łuczak, udała się do Wydziału Fizyki i Astronomii we Wrocławiu.

30 kwietnia 2019 r. odbył się tam 21. Cyrk Fizyczny. Była to niezwykła lekcja, której tematem był dźwięk. Po zajęciu miejsc w sali panowie Bartosz i Artur, z Uniwersytetu Wrocławskiego, rozpoczęli lekcję. Fizycy zaczęli od przypomnienia wszystkim podstawowych informacji, dotyczących dźwięku, jak i zaprezentowania i potwierdzenia swoich słów doświadczeniami.

Uczniowie, z uwagą i zainteresowaniem, słuchali i obserwowali, zgłębiając tajniki wiedzy. Młodzież miała okazję zobaczyć m.in. oscyloskop, czyli urządzenie do zapisywania dźwięków, rozpowszechnianie się drgań, model fali stojącej, samodzielnie stworzone pozytywki z butelek wypełnionych wodą i jak energia dźwięku zamienia się na energię ruchu obrotowego. Czasami do doświadczeń pan Bartosz i Artur potrzebowali ochotników, których wśród nastoletniej widowni nie brakowało. Szczęśliwcy, za pomoc w przeprowadzeniu doświadczeń, dostawali drobne upominki.

Obu panom udało się zadziwić młodzież, dzięki zrobieniu z kartki papieru ostrego szpica i umieszczeniu go zamiast igiełki na płycie winylowej z gramofonu, przez co powstawała melodia. Uczniowie dowiedzieli się także, jaka częstotliwość, jest najbardziej drażliwa dla ludzkiego ucha, częstotliwość, poniżej której nie słyszymy i również najwyższą jaką jesteśmy w stanie zarejestrować.  Humorystycznym i zabawnym momentem wykładu była zmiana głosu. Za pomocą helu i sześciofluorku siarki sprawiali, że ich głosy zmieniały częstotliwości, przez co stawały się niskie lub wysokie. Pod koniec prezentacji panowie pokazali instrument o nazwie: teremin i jedno z najcudowniejszych doświadczeń, które dotyczyło właśnie tego instrumentu.  Pięknym momentem było zobaczenie dźwięku za pomocą płomieni.

Widownia nagrodziła fizyków gromkimi brawami i po licznych konsultacjach stwierdziła, że było to niesamowite i ciekawe przeżycie. Wszyscy, bez wyjątku cieszyli się z przyjazdu w to miejsce i mają nadzieję, że pani Lidia jeszcze zorganizuje taki wyjazd.