16 października 2018 roku minęło 40 lat, od kiedy Karol Wojtyła został wybrany na Papieża.

Abyśmy mogli dobrze przygotować się do tak ważnego dla nas święta, wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili w klasach specjalnie przygotowane lekcje, których celem było przybliżenie sylwetki Ojca Świętego, jego działalności i nauczania. Efektem tego były gazetki tematycznie związane z postacią Jana Pawła II pojawiające się w poszczególnych klasach z okazji 40-lecia rozpoczęcia pontyfikatu .

Dokładnie tak jak 40 lat temu, 16 października br. w naszej szkole odbyły się dwie uroczystości. Pierwsza miała miejsce w godzinach porannych na hali sportowej, gdzie w sposób szczególny zabrzmiały słowa naszego szkolnego hymnu: „Jest w nas Duch Wielki i niepojęty, gdy się za Patrona  Jana Pawła ma.”  Dyrektor Arkadiusz Albrecht przypomniał wszystkim jak ważne święto obchodzimy dla naszej szkoły, a uczniowie klas IV, V, VI, VIII  przedstawili sylwetkę naszego patrona młodszej społeczności szkolnej. Po skończonej akademii uczniowie pod opieką wychowawców udali się pod Pomnik Jana Pawła II przy naszej szkole, aby wspólnie się pomodlić i zapalić znicze.

Druga część uroczystości miała miejsce w naszej kamienieckiej kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. O godzinie 17:00 celebrowana była uroczysta Msza św. w intencji Ojca Świętego, której przewodniczył ks. proboszcz Wojciech Jasiński. We mszy świętej uczestniczył poczt sztandarowy naszej szkoły. Nie mogło zabraknąć znamienitych gości, wśród których byli wójt Marcin Czerniec i przewodniczący Rady Gminy Dominik Krekora. Dostojności uroczystości nadał śpiew lokalnego zespołu Starczowianki.

Po Mszy św. uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem siostry Bożeny Nowakowskiej, pani Dagmary Szymczak i Pani Pauliny Dutkiewicz przedstawili montaż słowno-muzyczny, który wzbudził głębokie wzruszenie. Duże wrażenie na słuchaczach zrobił zarówno dobór tekstów i pieśni, talenty wokalne i recytatorskie wykonawców, jak i wzruszająca prezentacja multimedialna o życiu największego Polaka naszych czasów. Nie mogło także zabraknąć ważnych słów, które padły 40 lat temu  o godz. godz. 18:44 – z loggii bazyliki św. Piotra, kardynał protodiakon wygłosił formułę: „Habemus Papam!”. – Zwiastuję wam radość wielką: mamy papieża – w osobie kardynała świętego Kościoła rzymskiego, Wojtyły, który przybrał sobie imię Jan Paweł II.

Po modlitwie delegacja władz samorządowych, szkoły oraz mieszkańcy Kamieńca Ząbkowickiego uroczyście udali się pod Pomnik Patrona naszej szkoły, Papieża Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty i zapalali znicze. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły odmówili Różaniec Święty. Następnie  głos zabrał wójt Gminy Marcin Czerniec.

Dla uczestników obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża był to bardzo wzruszający dzień wspomnień o wielkim Polaku – miłośniku dzieci i młodzieży, pielgrzymie i człowieku, który do każdego miejsca na Ziemi, mimo wielu różnic kulturowych i wyznaniowych, potrafił wnieść pokój. Wszyscy po raz kolejny uświadomili sobie, jak bardzo powinniśmy być dumni z tego, że mogliśmy żyć w czasach pontyfikatu Papieża Polaka i z tego, że mogliśmy uczyć się od niego wiary, wybaczania i kochania w jedności ze wszystkimi ludźmi.