Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim przystąpili do projektu „Młodzi Głosują”.

Grupa projektowa liczyła 6 osób: Emilia Sowa, Anna Mazur, Klaudia Berdychowska, Ewa i Adam Termena, Oliwia Rejch. Równo podzieliliśmy się zadaniami. Razem wykonaliśmy gazetkę, w której umieściliśmy informacje dotyczące Parlamentu Europejskiego, jego funkcji w UE oraz systemu wyborczego. W gazetce znalazły się także informacje dotyczące programów sześciu komitetów wyborczych zarejestrowanych w naszym okręgu.

Podczas zajęć dodatkowych przygotowaliśmy przebieg lekcji zgodnie ze scenariuszem umieszczonym na stronie CEO. Ogromnym wyzwaniem było dla nas przeprowadzenie lekcji, ale jak się okazało wszystko przebiegło zgodnie z planem. Lekcje przeprowadziliśmy samodzielnie w czterech klasach. Nasze przygotowania trwały pod czujnym okiem pani Małgorzaty Wrońskiej, która nadzorowała wszystkie nasze prace i pomagała w realizacji zadań.

Datę wyborów wyznaczyliśmy na 21 maja 2019 roku. Wcześniej wybrana  sala została odpowiednio przygotowana do  wyborów. Przynieśliśmy urnę, kabiny do głosowania oraz wyznaczyliśmy stanowiska, przy których uczniowie mogli głosować. W dniu wyborów podekscytowani przystąpiliśmy do pracy. Komisja wyborcza miała przygotowane stanowisko, gdzie wydawała karty do głosowania. Uczniowie po złożeniu podpisu na liście uprawnionych do głosowania mogli oddać swój głos w przygotowanych odpowiednio miejscach, tak aby nikt nie patrzył na kogo zagłosowali.

Nasz lokal wyborczy otworzyliśmy o godzinie 8:00. Nie chcąc wprowadzać zamieszania w szkole kolejno prosiliśmy poszczególne klasy do głosowania. Młodzież, która nie chciała głosować, nie musiała tego robić. Uczniowie oddawali głosy przez 90 minut, wybierając jedną spośród partii widniejących na kartach do głosowania. Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni postawą młodzieży, która bardzo chętnie przystępowała do wyborów.

Nasze wybory przeprowadziliśmy w sposób demokratyczny z czego jesteśmy bardzo dumni. Informacja o wynikach wyborów zostanie przedstawiona uczniom naszej szkoły 27 maja.

Klaudia Berdychowska /  Emilia Sowa