W ramach tzw. preorientacji zawodowej i realizacji zadań programu „Ratowniczek” 5 marca 2019 r. na zaproszenie wychowawcy klasy 1 b Ewy Otfinowskiej Szkołę Podstawową nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim odwiedzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich.

Druhowie: st. sekc. Andrzej Marynowicz i st. sekc. Paweł Rosikoń przybliżyli pierwszoklasistom zawód strażaka prezentując profesjonalny sprzęt ratunkowy. Uczniowie przekonali się jak ciężką i odpowiedzialną pracę wykonuje strażak. Zawód ten kojarzony jest przez dzieci z gaszeniem pożarów, ale do zadań strażaka należy także udzielanie pierwszej pomocy medycznej, przeprowadzanie akcji ratunkowej.

Podczas prelekcji uczniowie poznali zasady sprawdzania podstawowych funkcji życiowych u osób poszkodowanych.  Dowiedzieli się, na czym polega wezwanie służb ratowniczych, kiedy i jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, masaż serca u dorosłych i u małych dzieci. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy dzieci z dużym zaangażowaniem ćwiczyły na fantomie.  Z uwagą słuchały praktycznych rad, jak się zachować w razie pożaru.

Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał od strażaków drobne upominki. Dyrekcja szkoły, uczniowie i wychowawcy klasy 1a i 1b serdecznie dziękują Panom st. sekc. Pawłowi Rosikoń oraz st. sekc. Andrzejowi Marynowiczowi za zorganizowanie zajęć i przekazanie pierwszoklasistom cennych informacji dotyczących udzielania pierwszej pomocy.

Ewa Otfinowska