Dzień Patrona Gimnazjum Publicznego – Adama Mickiewicza tradycyjnie odbył się w ostatnim dniu przed szkolną przerwą świąteczną. 18 lat istnienia gimnazjum dało nauczycielom i uczniom możliwość wypracowania tradycji i obrzędowości tak ważnej w życiu każdej szkoły, dlatego celebrujemy ważne dla szkoły wydarzenia w ogromną  pieczołowitością.

Tak było również i tym razem. Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem Pani Doroty Twardowskiej i współpracy Pani Izabelli Rudkowskiej przygotowali piękne przedstawienie pokazujące Adama Mickiewicza jako postać romantyczną i hołdującą wartościom uniwersalnym jak miłość, wiara i prawda. Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie odebrali nagrody i dyplomy za udział w konkursach: „Konkurs ortograficzny o Złote Pióro Adama Mickiewicza”, „Konkurs wiedzy o życiu, twórczości i czasach Adama Mickiewicza” oraz „Konkurs krasomówczy”.

Dyrektor szkoły serdecznie podziękowała również pani  Iwonie Bukańskiej-Flincie za zorganizowanie akcji dla najbardziej potrzebujących uczniów „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”. Podziękowania z udział w akcji otrzymali również nauczyciele i rodzice, którzy włączyli się w akcję.

Po części oficjalnej zostaliśmy przeniesieni, podobnie jak Adaś – współczesny nastolatek – w romantyczny  świat mickiewiczowskich ballad i wierszy. W rolę wieszcza wcielił się Adam Bielas, który zaprezentował się nie tylko jako wiarygodny poeta, który z przekonaniem opowiada o tym, co w życiu ważne, ale też jako utalentowany solista i tancerz wraz z Julią Białek, wykonując kilka utworów, które ubarwiły przedstawienie. Równie wiarygodna w swym szaleństwie okazałą się Martyna Waligóra jako Karusia z utworu „Romantyczność”. Motyw zbrodni i kary został podkreślony w inscenizacji „Świtezi”, gdzie w rolę dziewczyny wcieliła się Roksana Postawa, natomiast strzelca odegrał Jakub Dziatczyk. Rozedrgana, balansująca na krawędzi rzeczywistości była również kreacja Klaudii Niemiec jako Zosi – bohaterki II części Dziadów. Warto tu przytoczyć słowa jednego z uczniów, który powiedział o Adamie Mickiewiczu: „Szczęśliwy naród, który ma poetę, I w trudach swoich nie kroczy w milczeniu”. W przedstawieniu nie brakowało odniesień do Świąt Bożego Narodzenia. Piosenki w wykonaniu Kamili Cymbały, Klaudii Skotnickiej, Adama Bielasa, Oliwii Kołosowskiej, Martyny Waligóry prowadziły nas przez świat romantyczny świat poety i wprowadzały świąteczny nastrój wzruszenia i radości. Wszak taki był tytuł przestawienia „Miej serce i patrzaj w serce”.

Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia Pani Dyrektor, która podziękowała za  wyjątkowe chwile wzruszenia oraz złożyła życzenia nauczycielom i uczniom oraz władzom Gminy na czele z panem wójtem. Pan Wójt Marcin Czerniec również złożył życzenia świąteczne i podkreślił wkład szkoły w kulturalne życie Kamieńca Ząbkowickiego.

Choć to ostatni rocznik gimnazjum mógł świętować Dzień Patrona Adama Mickiewicza, to wszyscy jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zapominać ani o tym największym wieszczu narodowym, ani o tradycji wypracowanej przez osiemnaście lat. Uczniowie podkreślali znaczenie poety słowami: „Policz jego dzieła i na pokoleń śpiew je przełóż”.