Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim (z klas ósmych i trzecich gimnazjalnych) wzięli udział w wycieczce edukacyjnej. Bardzo bogaty program wycieczki obejmował poznanie fragmentu historii Polski w Panoramie Racławickiej, lekcję w Urzędzie Marszałkowskim i  obejrzenie filmu pt. „Dywizjon 303”.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893 – 1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa. Niewątpliwie obraz zrobił wrażenie na uczniach, ponieważ tak niepowtarzalne dzieło sprawia, że każdy zatrzymuje się i w skupieniu słucha opowieści o tym wielkim zwycięstwie Polaków. Idąc ścieżkami chwały polskich wojsk, mogliśmy poznać historię polskich lotników walczących w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Ten współczesny obraz pełen podniebnych scen walki sprawił, że młodzież z wypiekami na twarzy śledziła wydarzenia pokazane na ekranie.

Również wizyta w Urzędzie Marszałkowskim była wyjątkowa, ponieważ pracownik Urzędu Marszałkowskiego w sali posiedzeń Sejmiku Dolnośląskiego opowiedział nam nie tylko o  strukturze i działalności samorządów lokalnych, ale też odniósł się  do wyborów samorządowych, które dały szansę na wyrażenie poglądów i opinii o działalności tych instytucji wszystkim obywatelom. Wizyta zakończyła się konkursem, który wygrała Kamila Cymbała, ponieważ odpowiedziała na pytanie dotyczące struktur samorządu. Zresztą wielu naszych uczniów brało udział w dyskusji i wykazało się wiedzą, która powinien posiadać każdy obywatel.

Wycieczkę, która odbyła się 24 października br. zorganizowała pani Małgorzata Wrońska. Opiekunowie i uczniowie w dobrych humorach wrócili do Kamieńca Ząbkowickiego i już umawiali się na kolejną wycieczkę, ponieważ uczyć można również w taki sposób.