Jeszcze przed wakacjami letnimi klasę IV a i IV b Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedził pan starszy sierżant Damian Bieńko, który przypomniał naszym uczniom o bezpiecznym poruszaniu się po drodze jednośladem jakim jest rower.

Po pierwsze!

Pan Damian przypomniał, iż osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia mogą poruszać się po drogach rowerem wyłącznie, gdy posiadają dokument potwierdzający ich uprawnienia do kierowania. Dokumentem tym  może być  karta rowerowa, którą może uzyskać osoba, która ukończyła 10 lat i wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami, tj. zdała egzamin teoretyczny z przepisów ruchu drogowego oraz praktyczny jazdy na rowerze. Osoby, które ukończyły 18 rok życia nie muszą posiadać karty rowerowej.  Ale nieznajomość przepisów nie zwalnia ich z odpowiedzialności. Natomiast osoby, które nie ukończyły 10 lat poruszają się po drogach rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Po drugie!

Pamiętaj drogi uczniu o:

  1. Używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
  2. Zawsze najpierw rozejrzyj się zanim ruszysz.
  3. Korzystaj z dróg dla rowerów.
  4. Przestrzegaj przepisów.
  5. Nie wymuszaj pierwszeństwa.
  6. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wykonywanie manewrów.
  7. Nie ścinaj zakrętów.
  8. Korzystaj z kasku.

Po trzecie!

Znaki… Rower jest pojazdem. Rowerzysta powinien poruszać się drogą dla rowerów lub jezdnią. Poruszanie się chodnikiem jest dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach, ale o tym innym razem. Oto najważniejsze znaki i symbole, które powinni znać rowerzyści:

 Rowerzysta bezpieczny na drodze (21)

Dziękujemy Panu Damianowi za przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zawsze będą przestrzegać przepisów ruchu drogowego, będą rozważni i będą dbać o swoje bezpieczeństwo.