Uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej nr 1 im. B. Chrobrego z oddziałami Gimnazjum Publicznego im. A. Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim uczestniczyli w gościnnym koncercie zespołu muzyki i tańca flamenco „MANTA” grającego muzykę hiszpańską. Zespół tworzą wykonawcy z Ząbkowic Śląskich i Wrocławia: Ireneusz Wójcicki, Anna Papkiewicz, Robert Gawron.

Nasi goście przedstawili młodej publiczności flamenco jako kulturę lub raczej zjawisko kulturowe w Hiszpanii, związane z folklorem Cyganów andaluzyjskich. Muzyka i taniec  flamenco to formy przekazu o wyjątkowej ekspresji, ukazującej emocje towarzyszące życiu człowieka, a szczególnie smutek bądź radość. Młodzi widzowie poznali różnorodne efekty dźwiękowe oraz instrumenty: gitarę i ukulele. Słuchali także charakterystycznego rytmu wybijanego przez tancerkę i muzyków: wyklaskiwanie rytmu dłońmi ułożonymi w specjalny sposób (klaskanie), uderzenia otwartymi dłońmi o pudła tzw. cajón) i za pomocą kastanietów, które muzykę tę wzbogacają. Zespół zaprezentował także utwory muzyczne z aktywnym udziałem wszystkich uczniów wyklaskujących rytm w określonej technice, a także chętnych dziewcząt, wykonujących na scenie podstawowe kroki flamenco poprzez naśladowanie ruchów zawodowej tancerki.

Uczniom spodobał się koncert, który miał miejsce 13 kwietnia 2018 roku, i w czasie którego urzekły ich stroje oraz popisowe układy taneczne urodziwej wykonawczyni, połączone ze stepowaniem, z wachlarzem i chustą.

Dorota Twardowska