Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i klas gimnazjalnych uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Wadowic. Wycieczka została zorganizowana przez Panią Małgorzatę Wrońska w ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Krokus.

23 marca 2018 r. 46 osób z klas szóstych i siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych miało możliwość poznać historię męczeństwa więźniów obozu w Auschwitz i Birkenau, obejrzeli wystawy przedstawiające codzienne życie w obozie, ciężką pracę więźniów i nieludzkie warunki, w których żyli Polacy, Żydzi, ale też wiele innych narodowości, które znalazły się pod niemiecką okupacją. Młodzież w skupieniu słuchała przewodników, wykazała się też wiedzą na temat holokaustu i II wojny światowej.

Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem multimedialnej formy przekazu, ciekawej narracji siostry zakonnej, która nas oprowadzała i umiejętnie budowała napięcie wraz z prezentacją kolejnych etapów życia świętego Jana Pawła II aż do sali przedstawiającej chwile z pogrzebu Ojca Świętego. Tutaj uczniowie poruszeni w skupieniu słuchali opowieści o tej wyjątkowej chwili.

Wycieczka stanowiła doskonałą lekcję historii i patriotyzmu, ale też była okazją do rozmów, lepszego poznania się, oddechu od szkolnej codzienności, na przykład przy papieskich kremówkach, których trudno było sobie odmówić.  Pomimo wielu godzin spędzonych na zwiedzaniu wszyscy wracali w doskonałych humorach, na pewno wzbogaceni o nowe przeżycia i wiedzę.