Odpowiadając na apel Ojca Świętego Jana Pawła II „Pamiętajcie o mnie, za życia i po śmierci”, 25 i 26 kwietnia 2018 r. odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Kamieńcu Ząbkowickim uroczystości upamiętniające postać naszego Wielkiego Polaka .

Obchody zainaugurowała uroczysta Msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Wojciech Jasiński. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki Marcin Czerniec, przewodniczący Rady Gminy Dominik Krekora, radna gminy Sylwia Demidowicz, a także dyrektorem naszej szkoły Arkadiusz Albrecht.

Oczywiście w tym dniu nie zabrakło  nauczycieli oraz uczniowie klas I – VII. Uroczystości towarzyszył  poczet sztandarowy. Po Mszy św. uczniowie szkoły pod kierunkiem s. Bożeny Nowakowskiej i pani Dagmary Szymczak zaprezentowali piękny spektakl słowno-muzyczny. Wychowankowie przypomnieli dzieciństwo małego Lolka, a także postać, jaką przybrał po latach, jako dorosły człowiek i odpowiedział  na wezwanie Jezusa: „Jezu, idę ślepo za tobą. Ufam, że z Tobą nigdy nie zabłądzę. Ty wiesz jak bardzo się boję i że zupełnie nie nadaję się do zadania jakie mi zlecono i jeszcze jedno – PRZYJMUJĘ i Tobie się oddaję.” Młodzi aktorzy zaprosili nas na czas refleksji i wyciszenia, ale także czas humoru, bo takie było życie Patrona naszej szkoły. Następnie wszyscy udali się zwartą grupą prowadzoną przez sztandar szkoły przed pomnik Jana Pawła II. Tam złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia, a także odśpiewano Apel Jasnogórski.

Druga część uroczystości odbyła się następnego dnia, czyli 26 kwietnia i rozpoczęła się uroczystym apelem dla uczniów i pracowników szkoły. W tym dniu także w naszej szkole odbył się III Regionalny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II pod patronatem Biskupa Świdnickiego Ignaca Deca, a także Wójta Gminy Kamieniec Ząbkowicki, w którym wzięły udział szkoły z powiatu i regionu . Uczestniczyli w nim uczniowie ze szkół:

 1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim – opiekun: s. Bożena Nowakowska
 2. Zespół Przedszkolno-Szkolny w Stolcu – opiekun: Joanna Rudy,
 3. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Przedszkolnymi w Ząbkowicach Śląskich – opiekun: Anna Sztogryn,
 4. Szkoła Podstawowa nr 4 Ziębice – opiekunowie: p. Agnieszka Korczewska i p. Wiesława Pawłowska,
 5. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. KEN w Bardzie – opiekun s. Małgorzata Krzesińska,
 6. Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Lubnowie – opiekun: Kasia Kuliś,
 7. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim – opiekun: Katarzyna Kuliś,
 8. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja w Ząbkowicach Śląskich – opiekun: Teresa Mazik,
 9. Szkoła Podstawowa w Tuszynie – opiekun: ks. Stanisław Olszowy,
 10. Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Ciepłowodach – opiekun: Elżbieta Krawczyk

Wyniki konkursu:

 • I miejsce: Nicoll Bednarz – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. KEN w Bardzie
 • II miejsce: Katarzyna Ciapka – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim
 • III miejsce: Katarzyna Golis – Zespół Przedszkolno-Szkolny w Stolcu

Zwycięscy otrzymali statuetki oraz atrakcyjne albumy o świętym  Janie Pawle II, a także pamiątkowe dyplomy. Wręczał je wójt Gminy Pan Marcin Czerniec. Każdy uczeń biorący udział w konkursie odebrał drobny upominek i dyplom uczestnictwa. Dzieci, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście po części konkursowej obejrzeli montaż słowno-muzyczny o Janie Pawle II, przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Dagmary Szymczak i s. Bożeny Nowakowskiej. Pytania konkursowe ułożył ksiądz kanonik Diecezji Świdnickiej Artur Bilski.

Te dni były tak wyjątkowy, jak jego główny bohater – Jan Paweł II. Kolejny raz przekonaliśmy się, że emocje związane z Jego osobą nie stygną, lecz powodują wzruszenie i skłaniają nas do refleksji. Jego idee i myśli, są wiecznie żywe w naszym codziennym działaniu. Choć minęło już 13 lat od jego śmierci, nadal pozostaje wśród nas. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię tego wybitnego Polaka.