Społeczność szkolna i przedszkolna Zespołu Szkól nr 2 już po raz czwarty włączyła się do pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej poprzez udział w ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA, której przewodnie hasło w tym roku brzmiało „Lubię ludzi.”

Przez trzy tygodnie zbieraliśmy dary rzeczowe dla wybranej Rodziny z naszego powiatu. Wierzymy, że „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za przekazane DARY SERCA, które zapakowaliśmy do 22 paczek. A oto krótka relacja wolontariusza z wręczenia SZLACHETNEJ PACZKI „naszej” Rodzinie:

Już po otworzeniu pierwszej paczki, tzw. „szczególnego podarunku” pani Lucyna była mile zaskoczona. Powiedziała, że nigdy nie miała takich butów. Bardzo ucieszyła się również z tego, że dzięki nam będzie miała wreszcie kontakt telefoniczny z rodziną i znajomymi. Ogromną radość sprawiły Rodzinie również wszystkie inne podarunki. Patrząc na prezenty – produkty spożywcze, Pani Lucyna powiedziała, że będzie mogła z nich przygotować normalne święta. Wspomniała także, iż w ubiegłym roku nie mieli nawet chleba na święta. Syn był bardzo szczęśliwy, gdy widział reakcję swojej mamy.

Wolontariuszka, która opiekowała się „naszą” Rodziną napisała do nas: „Jestem szczęśliwa z pracy, jaką włożyliście w przygotowanie paczki. Sama nie spodziewałam się, że będzie aż tyle paczek. Z całego serca dziękujemy. Żałuję, że nie mogliście zobaczyć szczęścia, jakie daliście Rodzinie, ale radość na ich twarzach była nie do opisania.”

„Nasza” Rodzina poprzez wolontariuszkę wyraża swoją wdzięczność takimi słowami: „Dziękujemy, że możemy w tym roku spokojnie spędzić święta. Życzymy Wam dużo zdrowia i byście także mieli tak szczęśliwe święta, jak my.”

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że „w jedności siła” – zrobiliśmy naprawdę WIELKĄ SZLACHETNĄ PACZKĘ, zawierającą  potrzebne Rodzinie rzeczy, które nie tylko będą źródłem radości dla obdarowanych, ale przede wszystkim utwierdzą Ich w przekonaniu, że w najbliższym otoczeniu żyją ludzie, którzy wyciągają do Nich pomocną dłoń. Wierzymy, że wdzięczność osób, którym przekazaliśmy te WIELKIE DARY SERCA będzie również dla wszystkich darczyńców prezentem za bezinteresowne pomaganie, za bycie dobrym dla drugiego człowieka, szczególnie człowieka dotkniętego chorobą, biedą, sytuacją kryzysową lub traumatyczną.

Mamy nadzieję, że każdy ofiarodawca dostrzega również korzyści dla siebie płynące z bycia dobrym, uczynnym, pomocnym, hojnym dla drugiego człowieka, takie jak na przykład satysfakcja. Pomagając innym, sprawiając im radość, możemy bowiem poczuć, że robimy coś ważnego, istotnego dla drugiego człowieka. Możemy odczuć, że nasz czas, wysiłek, prezent, zostanie naprawdę doceniony. Możemy otrzymać nagrodę w postaci uśmiechu, czy zwykłego „dziękuję”, które w tym jednym, szczególnym przypadku znaczą więcej niż cokolwiek innego. Możemy również mieć nadzieję, że okazane przez nas dobro kiedyś do nas wróci. Może w innej postaci, może od kogoś innego, może nawet po paru latach od momentu wyciągnięcia pomocnej ręki do drugiej osoby. Taka nadzieja sprawia, że śmiało patrzymy w przyszłość, nie boimy się problemów i trudności, które mogą nas spotkać.

Okazując dobro ludziom potrzebującym pomocy zmieniamy również nasz pogląd na świat. Poznając problemy innych ludzi mamy okazję do refleksji nad własnym życiem. Zaczynamy bardziej doceniać to, co mamy, zarówno rzeczy materialne, jak i obecność oraz życzliwość bliskich nam osób. Jednocześnie nasze codzienne problemy stają się mniejsze i zauważamy więcej możliwości ich rozwiązania. Wspierając akcje pomocowe dajemy ponadto przykład innym ludziom, aby podążali naszymi śladami. Podając dalej dobrą energię, pomagamy w ten sposób pośrednio też ludziom, którym pomogły osoby zainspirowane naszą wielkoduszną postawą.

Z dumą możemy powiedzieć, że nasza SZLACHETNA PACZKA, to dowód na to, że w szkolnej i przedszkolnej społeczności jest wiele osób pozytywnie nastawionych do życia, które potrafią dać trochę radości ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, dzielić się rzeczami materialnymi z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Jesteśmy przekonani, że wszyscy darczyńcy mają prawo do poczucia bycia częścią ważnego dzieła i za to dzieło, za SZLACHETNĄ PACZKĘ 2017 serdecznie dziękujemy!

Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich Przedszkolaków i Uczniów