Uczniowie Szkoły Podstawowej Ne 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim 15 listopada 2017 r. gościli  ponownie w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Celem wizyty była „lekcja wiedzy o administracji rządowej i samorządowej w województwie”. Organizatorem wycieczki była nauczycielka wiedzy o społeczeństwie pani  Małgorzata Wrońska.

Z  młodzieżą w Sali obrad sejmiku wojewódzkiego spotkała się pracownica urzędu, która w przejrzysty i zrozumiały sposób zapoznała młodych gimnazjalistów z historią kształtowania się samorządu województwa, jego działaniem, zakresem kompetencji i działań wojewody, marszałka a także przewodniczącego sejmiku. Uczniowie zwiedzili także  budynek urzędu, zapoznali się z herbem miasta i zobaczyli insygnia władzy marszałka dolnośląskiego.

Zarówno wiedza o samorządzie terytorialnym, jak i o funkcjonowaniu urzędów jest ważna dla młodych ludzi, którzy są u progu pełnoletniości. Dzięki takim lekcjom na „żywo” uczniowie dowiedzieli się m.in. jak uczestniczyć w życiu publicznym, dlaczego warto brać udział w wyborach. Dla uczniów kl. III gimnazjum była to pierwsza wizyta w Urzędzie Wojewódzkim gdzie znajduje się sala posiedzeń sejmiku Dolnośląskiego i z pewnością można nazwać ją wielkim obywatelskim doświadczeniem. Zajęcia zakończył quiz wiedzy, z którym uczniowie  naszej szkoły poradzili sobie bez problemu, zdobywając dwie nagrody.

Po wyjściu z urzędu uczniowie udali się do kina, by oglądać filmowe hity sezonu. Wycieczka okazała się bardzo interesująca, gimnazjaliści byli zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.