„Dziękujemy Ci kobieto – matko, która w swym łonie nosisz istotę ludzką w radości i trudzie jedynego doświadczenia, które sprawia, że stajesz się Bożym uśmiechem dla przychodzącego na świat dziecka, przewodniczką dla jego pierwszych kroków, oparciem w okresie dorastania i punktem odniesienia na dalszej drodze życia (Jan Paweł II, „List do kobiet”,  10 lipca 1995 r.)

Dzień Matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich Mamuś. W Polsce Dzień Matki jest obchodzony 26 maja. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II również pamiętali o tym wyjątkowym dniu w roku i z wielką niecierpliwością czekali, aby obdarować swoje Mamy laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami.

W klasie czwartej przed tym bardzo ważnym dla każdego dziecka dniem odbyła się lekcja wychowawcza, której przewodnią myślą były słowa Józefa Ignacego Kraszewskiego „Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze, a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska.” W czasie zajęć czwartoklasiści rozmawiali o roli Mamy w życiu każdego dziecka oraz przygotowali dla swoich Mam laurki. Wszyscy mieli bardzo interesujące pomysły na wyrażenie swojej miłości, wdzięczności i szacunku dla Mamy. Przygotowali nie tylko ciekawe wzory życzeń, ale także różnokolorowe kartki, długopisy, pisaki, cekiny, ozdobne dziurkacze, nożyczki do wycinania wzorów oraz inne akcesoria do ozdobienia swojej pracy. Każdy ze zgromadzonych materiałów z wielkim przejęciem i zaangażowaniem wykonał pomysłową laurkę „od serca” dla swojej kochanej, najlepszej na świecie Mamy.

Julia Nowakowska pod opieką Alicji Walerian