Grupa dzieci 5-6  i 6-latków z Przedszkola Publicznego Nr 1 „Baśniowa Kraina” w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z wychowawczyniami; panią Krysią i panią Sylwią oraz rodzicami wybrali się do Ząbkowickiego Ośrodka Kultury w Ząbkowicach Śląskich na przedstawienie pt. „Wielki Odkrywca”. Było to interaktywne przedstawienie poruszające aktualne problemy społeczne, i skierowane do najmłodszych odbiorców, rozpoczynających swoją przygodę z teatrem.

Głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Ryś, a jego siłą sprawczą jest wyobraźnia i pomysłowość. Ryś to bardzo rezolutny i wesoły chłopiec, który podczas swojej choroby nudzi się w domu. Jednak poprzez obietnicę, którą złożył swojemu dziadkowi – tajemniczą zabawkę, dziadek wyzwala we wnuku potrzebę twórczego działania i myślenia. Pomaga mu w tym jego przyjaciel Pająk Leopold, który zabiera go w fantastyczną i niezapomnianą podróż poprzez morza, szczyty Himalajów, pokład statku i przestrzeń kosmiczną. A wszystko to dzieje się wyłącznie w pokoju Rysia przy użyciu przedmiotów używanych na co dzień. Poznają przy tym wielu nowych przyjaciół m. in Papugę i Ufoludka. Łóżko Rysia staje się magicznym wehikułem i rakietą kosmiczną, przemierza on różne światy stając się tytułowym „Wielkim Odkrywcą”. W pomysłach chłopca wspiera i podpowiada mu mieszkający w jego pokoju oczywiście pająk Leopold. Jednak po tygodniu wspaniałej i fantastycznej zabawy przeziębiony chłopiec poznaje wreszcie tajemnicę prezentu – zabawki obiecanej przez Dziadka. To WYOBRAŹNIA, która nie pozwalała się nudzić Rysiowi, nawet podczas choroby.

Bardzo ciekawa i kolorowa scenografia zrobiła na dzieciach niesamowite wrażenie i na pewno zapadnie na dłużej w ich pamięci. Przedszkolaki po przedstawieniu miały dużo pozytywnych wrażeń, uśmiechnięte i zadowolone wróciły do swojego Przedszkola.