Jak niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca funkcjonariuszy Straży Granicznej mogli się przekonać uczniowie Gimnazjum Publicznego im. Adama Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim. 27 października 2016 r. uczniowie klasy II A wyjechali na wycieczkę do Kłodzka, ale tym razem nie po to, by zwiedzać urokliwe miejsca. Jeden z uczniów klasy Wojtek Ciapka został zwycięzcą szkolnego Omnibusa w roku szkolnym 2015/2016. W nagrodę Straż Graniczna zaprosiła gimnazjalistę oraz Jego klasę do swojej siedziby.

Funkcjonariusze oprowadzili młodzież po budynku i pokazali pomieszczenia, z których korzystają na co dzień . Największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja broni. Niebywałą atrakcją dla uczniów była także możliwość przymierzenia elementów stroju funkcjonariuszy, a także pokaz technika kryminalistyki, który barwnie i ciekawie opowiadał o swojej pracy. Na parkingu gimnazjaliści oglądali wnętrza samochodów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Oczywiście wszyscy skorzystali z możliwości posiedzenia w pojazdach, jakimi strażnicy patrolują granice naszego państwa.

Nie odbyło się także bez niespodzianek. Pan komendant straży przeprowadził dla młodzieży ciekawą lekcję profilaktyczną na temat zażywania narkotyków i dopalaczy. To, co młodzież zobaczyła na filmie na pewno długo pozostanie w ich pamięci. Z kolei strażnik opiekujący się psem, zademonstrował młodzieży możliwości czworonożnego przyjaciela. Na koniec wizyty każdy uczeń otrzymał pamiątkowy „paszport”, w którym znajdowały się jego odciski linii papilarnych wykonanych przez funkcjonariusza straży.

Dzięki życzliwości i uprzejmości pracowników Straży Granicznej w Kłodzku młodzież gimnazjum mogła uczestniczyć w nietypowej lekcji zawodoznawczej i profilaktycznej. Wszystkim bardzo się podobało, młodzież była zadowolona, a co więcej, po tej wycieczce okazało się, że wielu uczniów gimnazjum chciałoby w przyszłości pracować w Straży Granicznej. Wyposażeni w wiedzę i niezapomniane wrażenia, uczniowie kl. II A wrócili do szkoły, aby podsumować bardzo udane spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Kłodzku.

Serdecznie dziękujemy komendantowi Placówki Straży Granicznej w Kłodzku Panu Piotrowi Piekarskiemu oraz funkcjonariuszom za bardzo miłe przyjęcie.