Choć uroczyste otwarcie Festiwalu Teatralnego „Mezalians” nastąpi dopiero dzisiaj (KLIKNIJ i ZOBACZ CAŁY PROGRAM) podczas plenerowego widowiska „Widziadła”, to Kamieniec Ząbkowicki już od poniedziałku gości aktorów, muzyków, cyrkowców, czyli artystów sztuk wszelkich, którzy przez ten tydzień mają zamiar zaczarować okolicę.

Poniedziałkowy wieczór należał do Jacka Hałasa i jego kapeli. W koncercie „Ludowe pieśni nabożne na głos i lirę korbową” artysta przywoływał nieliczne ślady zapomnianego bogactwa pieśni dziadowskiej. Wtorek miał charakter przyjaznej sportowej rywalizacji. W towarzyskim meczu piłkarskim Kamieniec Ząbkowicki kontra Akademia Teatru Alternatywnego zwyciężyła… dobra zabawa. Dzięki przychylnej postawie graczy i bramkarza kamienieckiego klubu udało się doprowadzić do zadowalającego obie strony remisu. Energiczna grupa zumby w barwach „Mezaliansu” przez wszystkie cztery (!) połowy meczu zagrzewała do walki.

Przez cały tydzień na wszystkich chętnych, bez względu na wiek, już od rana czekają warsztaty teatralne, taneczne, plastyczne, cyrkowe czy samoobrony. Popołudniami (od czwartku do soboty) uczestniczyć będzie można w przeglądzie spektakli niezależnych grup teatralnych z całej Polski. Natomiast na niedzielę zaplanowano Jarmark Kamieniecki – na błoniach zaprezentują się lokalni artyści (m.in. ze Starczowa, Byczenia, Ożar), a ponadto obejrzeć będzie można trzy spektakle familijne w trzech różnych stylistykach (cyrkowe, dramatyczne i lalkowe). Najbardziej barwnie zapowiadają się festiwalowe wieczory. Dzisiejsza parada „Widziadła”, inspirowana lokalnymi legendami, to prezent przybyłych artystów dla mieszkańców Kamieńca. Po tym uroczystym otwarciu festiwalu będzie można potańcować przy muzyce na żywo w wykonaniu kapeli Muzykanci i chóru ze Starczowa.

W piątek koncert goleniowskiego zespołu Karpet „Punk is not dead”. Sobotę zakończy widowiskowa parada „Trzy bramy – przejście”, przygotowywana wspólnie przez mieszkańców Kamieńca i artystów. Po niej możliwość przyłączenia się do wspólnego muzykowania – w klubie festiwalowym otwarta dla każdego scena muzyczna. Warto więc zajrzeć na kamienieckie błonia, do świetlicy środowiskowej, do Czerwonego Kościółka czy do przedszkola nr 2 i szkoły podstawowej nr 1, by znaleźć coś dla siebie. W niedzielę po tygodniu pełnym wrażeń mieszkańcy Kamieńca i goście będą się żegnać, ale na razie „Mezalians” czas zacząć!

Więcej informacji na:
Facebook/Festwal MEZALIANS
http://grotowski-institute.art.pl/projekty/festiwal-teatralny-mezalians/

Festiwal organizowany w ramach WROCŁAW 2016 Europejska Stolica Kultury. Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Impart, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Kana, Teatr Brama. Partner strategiczny: KGHM Polska Miedź.  Partner: Gmina Kamieniec Ząbkowicki.

W parze ze sztuką Festiwal Tatralny MEZALIANS_02