W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Bardo oraz kustosza Bardzkiej Bazyliki serdecznie zapraszamy na kolejny koncert III Międzynarodowego Forum Muzycznego „Bardzkie Lato Organowe”, który odbędzie się 8 sierpnia, w poniedziałek, o godzinie 19:00. Tym razem wystąpią dla Państwa znani artyści Anna Maria Jopek – wokal oraz Piotr Rachoń – organy.

Bardzkie Lato Organowe to wielkie wydarzenie o charakterze muzycznym, które odbywa się od 24 czerwca. Najbliższego koncertu wysłuchamy w bardzkiej Bazylice Mniejszej 8 sierpnia , a wspaniałe dźwięki brzmieć będą z pięknie odrestaurowanego instrumentu organowego (drugiego co do wielkości na Dolnym Śląsku). Początek koncertów o godz. 19.00. Wstęp wolny. Pragniemy Państwu przybliżyć tej światowej sławy artystów.

Anna Maria Jopek – wokalistka, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone). Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Mieszka na warszawskim Żoliborzu i w lizbońskiej Alfamie.Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie.

Piotr Rachoń  – jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie gdzie ukończył dwa kierunki: Wydział Fortepianu, Klawesynu i Organów (1994) i  Sekcję Muzyki Kościelnej Wydziału Edukacji Muzycznej (2004); (oba ukończone z wyróżnieniem). Umiejętności instrumentalne doskonalił w Akademii Chigiana w Sienie we Włoszech dzięki stypendium Rządu Włoskiego i Ministerstwa Kultury i Sztuki RP (1994) oraz w Academie d`Orgue w Saint Maximin la Sainte – Baume (2009). Jest też absolwentem Instytutu Szkolenia Organistów w Warszawie, działającego przy Papieskim Wydziale Teologicznym (1999). W 2006 roku ukończył również studia podyplomowe w zakresie gry na organach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista, akompaniator chóralny w kraju i zagranicą (Niemcy, Rosja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Izrael, Czechy, Turcja, Dania, USA). Ma w swoim dorobku nagrania płytowe zrealizowane w Polsce i Niemczech. Jest także organizatorem życia muzycznego. Od 2002 organista w Bazylice Archikatedralnej Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (pierwszy organista od 2006). Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2004 członek Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej. Od sierpnia 2008 stypendysta studiów doktoranckich University of Houston i asystent w klasie organów prof. Roberta Batesa (stypendium Fundacji Kościuszkowskej z Nowego Jorku i Universtity of Houston).

Następny koncert Bardzkiego Lata Organowego odbędzie się 26 sierpnia 2016 r. Wystąpią: Martin Setchel z Nowej Zelandii – organy i Agnieszka i Witold Kozakowscy – duet gitar klasycznych. Ostatni koncert odbędzie się 2 września: Filipe Verissimo (Portugalia) – organy. Serdecznie zapraszamy na niesamowite koncerty i  wyjątkowe brzmienia z zabytkowego instrumentu w Mieście Cudów! Wstęp wolny!