Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z otaczającym go parkiem powstał w XIX wieku. Choć po zakończeniu II wojny światowej przez wiele lat niszczał, niedawno ponownie stał się architektoniczną wizytówką tej niewielkiej miejscowości.

Tak zaczyna się notka promująca niespełna 4-minutowy film prezentowany od tygodnia na portalu „Polskazdrona.pl”. Film w całości ukazuje piękno Pałacu Marianny Orańskiej oraz otaczającego go parku oraz panoramę całego Kamieńca Ząbkowickiego. Od chwili udostępnienia klip zyskuje coraz więcej polubień oraz udostępnień na Facebook’u i ma coraz więcej wyświetleń na You Tube. Prezentacja naszego zabytku znalazła się wśród innych interesujących obrazów poświęconych m.in. królewskiemu zamkowi na Wawelu, zamkowi w Malborku i opactwu benedyktyńskiemu w Tyńcu.

We wspomnianej notce na portalu „Polskazdrona.pl” przeczytamy między innymi o historii powstania Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim oraz o postaci samej Księżnej Marianny. Powojenne dzieje opisano następująco: „W 1945 roku potomkowie Marianny opuszczają pałac z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Rok później obiekt został zniszczony przez pożar, a rezydencja zaczęła popadać w ruinę. W kolejnej dekadzie postępuje dalsza dewastacja posiadłości. W 1986 roku budowla została wydzierżawiona, jednak już w 2012 roku, po śmierci dzierżawcy, powraca pod zarząd gminy. Szeroko zakrojone prace zabezpieczające i remontowo-odtworzeniowe sprawiły, że pałac w Kamieńcu Ząbkowickim odzyskał swą dawną świetność i cieszy się mianem architektonicznej perły na skalę europejską.”

Warto przypomnieć, że w przeprowadzonym w maju br. przez Polskie Radio Wrocław plebiscycie pod hasłem „TOP5 najpiękniejszych dolnośląskich pałaców” to właśnie Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim uzyskał pierwsze miejsce dzięki największej liczbie pozytywnych ocen od uczestników tej radiowej sondy. Tym bardziej zachęcamy do obejrzenia filmu i przekazania wiadomości o tej świetnej promocji Kamieńca Ząbkowickiego wśród znajomych.