Już po raz kolejny rodzice uczniów klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 1 wyszli z inicjatywą zorganizowania dla dzieci tejże klasy lekcji dydaktycznej, której celem było bliższe poznanie zawodów związanych z PKP.

Pan Piotr Winnik wraz z żona Panią Jolantą zaprosili uczniów z wychowawcą do Ząbkowic Śląskich, aby pokazać swoje stanowisko pracy, jakim jest dyżurka ruchu. Tam dzieci dowiedziały się, na czym polega praca dyżurnego ruchu na PKP. Dyżurny ruchu dba o bezpieczeństwo pociągów, musi przestawiać tory i być czujnym, by nie zderzyły się ze sobą pociągi. Jest to bardzo odpowiedzialny zawód wymagający pełnego skupienia i samodyscypliny.

Następnie uczniowie klasy 3a wraz z opiekunami poszli zwiedzać Izbę Pamiątek Regionalnych. Poznali postać Frankensteina, a także mieli okazję zwiedzić każdą z sal, w której przebywał doktor Frankenstein. Każdy poznał, więc tajniki jego laboratorium. Nie byłoby to możliwe bez pani przewodnik, która w sposób ciekawy podzieliła się z dziećmi nawet najlepiej skrywanymi tajemnicami Krzywej Wieży. Dowiedziały się one, iż Krzywa Wieża liczy 34 metry wysokości, a jej odchylenie od pionu wynosi 2,14 metra. Po zjedzeniu śniadania i nabraniu sił uczniowie weszli na szczyt wieży pokonując 139 schodów, po czym udali się na zamek, gdzie pan przewodnik opowiedział im ciekawostki o twierdzy. Uwieńczeniem zwiedzania Krzywej Wieży i zamku było wspólne zdjęcie z przewodnikami. Atrakcją była również przejażdżka szynobusem. Chociaż trwała tylko dziesięć minut wzbudziła w każdym zachwyt.

Dziękuję Pani Jolancie i Panu Piotrowi Winnik oraz opiekunom za zorganizowanie tak cennej wycieczki do Ząbkowic Śląskich.

Małgorzata Staniak – wychowawczyni klasy 3a