Z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II odbył się uroczysty apel.  

Wszystkich zebranych w dniu 29 kwietnia 2016 r. powitała  przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Aleksandra Janik. Apel rozpoczęliśmy tradycyjnie odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Arkadiusz Albrecht.  Przypominał o majowych świętach, podziękował  uczniom oraz paniom: Alicji Nowakowskiej i  Milenie Skotnickiej za przygotowanie apelu. Krótką informację o powstaniu Konstytucji 3 Maja, która wzbogaciła naszą wiedzę historyczną, przekazała Martyna Waligóra.

Następnie rozpoczęła się inscenizacja obrad Sejmu Wielkiego przygotowana przez uczniów z klasy VI. Obrady rozpoczął  Stanisław Małachowski – w tej roli wystąpił Jakub Mazur. Obok niego na tronie zasiadł król Stanisław August Poniatowski – tj. Dariusz Majewski. Obok króla pojawił się Hugo Kołłątaj – Jakub Brzóska i Ignacy Potocki – Bartosz Pajkiert. W sali znajdowały się dwa stronnictwa. Po prawej stronie Patrioci – Paweł Bocianowski i Wojciech Tadeuszów. Po lewej stronie Konserwatyści – Radosław Herbowski, Jan Solawa i Jakub Myśliwiec. Narratorkami wprowadzającymi w atmosferę tych wydarzeń były: Nikola Przeperska i Oliwia Jurasz. Można było usłyszeć gromkie okrzyki: Wiwat Król! Wiwat Sejm! Wiwat wszystkie stany!  Na koniec odśpiewaliśmy pieśń  „Mazurek 3 Maja”.

225 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską Konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski i każdego Polaka. Była to ciekawa lekcja patriotyzmu.

Aleksandra Tomczyk i Martyna Waligóra z klasy VI