Tegoroczna Wiosna Tulipanów sprawiła, że przez dwa dni w Kamieńcu Ząbkowickim nie brakowało powodów do radości i rozrywki, można było zobaczyć wielobarwne kompozycje ułożone z tulipanów oraz miały miejsce niosące piękno wydarzenia kulturalne. Impreza odbyła się dopiero po raz drugi, ale wszystko wskazuje na to, że jej kolejne edycje będą jeszcze ciekawsze.

W sobotę i niedzielę (7 i 8 maja 2016 r.) w Pałacu Księżnej Marianny Orańskiej, na jego tarasach i błoniach pałacowych można było, także dzięki sprzyjającej pogodzie, spędzić miło czas i podziwiać zarówno najcenniejszy kamieniecki zabytek oraz nacieszyć oczy i uszy przeróżnymi atrakcjami. Wszyscy zwiedzający w tych dniach kamieniecki pałac, poza oglądaniem wystaw, podziwiali eksponowane w komnatach kompozycje ułożone z różnych odmian tulipanów. Tarasy w sobotę i niedzielę stały się wielką salą koncertową. Sobotni występ Elżbiety Małgorzaty Mach i Jacka Szymańskiego z repertuarem operowym i operetkowym dostarczył publiczności fantastycznych wrażeń, bo niewątpliwe talenty obojga wokalistów zostały nagrodzone obfitymi brawami, a artyści bisowali. Finał ich popołudniowego programu został wzbogacony o jeszcze jedną niespodziankę. Wójt Marcin Czerniec, już po podziękowaniu artystom, wraz z mieszkańcami i gośćmi oficjalnie uruchomił nową i wielką fontannę na tarasie głównym Pałacu. Bardzo wiele osób wykonywało sobie pamiątkowe zdjęcia na tle kilkumetrowych strumieni wody i frontonu pałacowego. Po włączonej rok temu największej w regionie fontanny w pobliżu Domu Rządcy, park pałacowy ma zatem nową atrakcję, w której szybko znalazły się, wrzucane do niecki, pierwsze monety „na szczęście”.

Zarówno w sobotę, tak i w niedzielę, przybywający na imprezę mogli oglądać i zaopatrywać się w przeróżne produkty wystawianie na tarasach pałacowych. Poza rozmaitymi nasionami, cebulkami i roślinami, można też było nabyć inne wyroby artystyczne, rękodzielnicze oraz codziennego użytku. Na błoniach dostępne były stoiska z kulinariami, napojami, lodami i słodyczami. Tam też pierwszego i drugiego dnia odbywał się wiosenny festyn. Gwiazdą pierwszego wieczoru był ulubieniec młodzieży Bartek Wrona. Drugi wieczór swoją energią scenę i okolicę wypełniła Ewa Kryza. Na scenie przez te dwa dni pojawiły się również utalentowane osobowości z terenu naszej Gminy. Relację i fotoreportaż z festynu zamieścimy w najbliższych dniach.

Niedziela była równie udana, bo na wspomnianej już wcześniej przestrzeni tarasów pałacowych pojawił się żeński zespół smyczkowy „Chilla Quartet”. Najbardziej znane utwory operowe, przeboje filmowe i znane ze światowych scen piosenki w popowej aranżacji na cztery instrumenty smyczkowe oraz wokal, okazały się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Nawet na koniec, gdy chwilowo deszcz mógł zniechęcić artystki i publiczność do kontynuowania programu, silniejsza okazała się chęć wysłuchania świetnych brzmień w bardzo uroczym wykonaniu. Wyłączona na czas koncertu fontanna została włączona w chwili, gdy występ czterech pań kończył się, ale po chwili słońce wyszło zza chmur i śliczny efekt strumieni wody dodał kolejnej porcji miłych wrażeń.

Jeszcze jednym optymistycznym akcentem był fakt, iż w sobotę w południe okazało się, że Pałac Księżnej Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, został uznany za najpiękniejszy dolnośląski pałac w plebiscycie internetowym Polskiego Radia Wrocław. Jak widać dobra opinia o naszej perle architektonicznej z roku na rok rozchodzi się coraz szerzej, co zapewne jest też rezultatem systematycznie postępujących prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych prowadzonych przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki. Pałac i park go otaczający oraz kamienieckie błonia i starówka stają się coraz piękniejsze i będą już tej jesieni oraz w kolejnych latach ponownie przestrzenią wielu atrakcyjnych wydarzeń. Można też tutaj znaleźć się codziennie, aby zwiedzać pałac, spacerować po parku lub odpocząć (także w sposób aktywny) na kamienieckich błoniach. Nasza miejscowość oraz cała gmina są gościnne i otwarte dla wszystkich spragnionych piękna, przyrody i radości.