„Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć” (Jan Paweł II).  W 73. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Nasza szkoła już po raz kolejny zgłosiła swój udział w tym przedsięwzięciu, które odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty.

19 kwietnia 2016 r. o godzinie 12.30 uczniowie klasy V i VI obejrzeli film opowiadający o tragicznych wydarzeniach związanych z likwidacją getta warszawskiego w 1943 r. Była to internetowa premiera filmu dla szkół podstawowych pt. „Nie było nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” na stronie www.polin.pl. Ten niezwykły film dostarczył wiele emocji, wzruszeń, skłonił do głębokiej refleksji i zastanowienia, do zadawania różnorodnych pytań, poszukiwania odpowiedzi.

Przed premierą filmu uczniowie klasy V uczestniczyli w specjalnej przygotowawczej lekcji historii, podczas której była wykorzystana nasza nowa tablica interaktywna. Dowiedzieliśmy się o historii Hany Gofrit – Żydówki, która miała 4 lata, gdy wybuchła wojna. Hana nie rozumiała, co się dookoła niej dzieje. Dlaczego Żydzi muszą zamieszkać w getcie i nosić oznaczenia na ubraniach w kształcie żółtej gwiazdy, ani dlaczego z początkiem roku szkolnego nie może z innymi dziećmi iść do szkoły. Historia Hany Gofrit spisana została przez Nami Morgensztern i wydana w książce pod tytułem „Chciałam wzlecieć jak motyl” przez Yad Vashem.

Po lekcji wykonaliśmy plakaty i plansze informacyjne pod hasłem „Łączy nas wszystkich pamięć”. W ten sposób oddaliśmy hołd żydowskim powstańcom z 1943 roku.

Uczniowie klasy V pod opieką Pani Alicji Nowakowskiej