Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod  Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944 – 1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów  zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4  tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach. Wybitny polski poeta Zbigniew Herbert napisał o Żołnierzach Wyklętych: „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy. Pozostał po nich w białym śniegu, żółtawy mocz i ślad ich wilczy.”

Na takim właśnie historycznym tle organizowana jest już po raz czwarty ogólnopolska inicjatywa patriotyczna pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie to odbywać się będzie także w Powiecie Ząbkowickim. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkowicach Śląskich, działając w porozumieniu z Fundacją Wolność i Demokracja, która jest pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia, przyjmuje zapisy dla osób, które chcą przebiec dystans 1963 m (symbolizujący rok, w którym został zamordowany „Lalek”) oraz dłuższe trasy.

Bieg w Ząbkowicach Śląskich odbędzie się

w niedzielę 28 lutego 2016 r. od godz. 12:00.  

KLIKAJĄC TUTAJ MOŻESZ ZAREJESTROWAĆ BEZPŁATNIE UDZIAŁ W BIEGU INDYWIDUALNIE LUB DRUŻYNOWO

Tropem Wilczym 2016 (3)

Bieg w Ząbkowicach Śląskich jest poprzedzony programem artystycznym pt. „Zachowali się jak trzeba”, który będzie można obejrzeć w Ząbkowickim Ośrodku Kultury o godz. 10:00. Wykonawcami będzie młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły.

Tropem Wilczym 2016 (4)

Dołącz do tego wydarzenia w swojej miejscowości. Zachęć inne osoby. Wspieraj uczestników i organizatorów wydarzenia. Niech to będzie gest naszej pamięci o bohaterach antykomunistycznego podziemia w Polsce. Bieg „Tropem Wilczym” jest częścią obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które przypada 1 marca.

Tropem Wilczym 2016 (1)