„Uczmy miłości do przyrody ,uczmy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podziwiać je i przestrzegajmy dzieci, by tego piękna nie niszczyły.” (H. Zdzitowiecka)

10 grudnia br. Przedszkole  nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim odwiedził niezwykły gość: pan leśniczy – Zdzisław Kril. Dzieciaki oczekiwały go z niecierpliwością od samego rana. Około godziny 10 ich cierpliwość została nagrodzona. Na początku spotkania pan leśniczy zaprezentował dzieciom swój mundur, szczególne zainteresowanie wzbudziły jego buty, które jak się okazało są bardzo ciepłe, wygodne i niestety dość drogie. Pan Zdzisław opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Podczas spotkania pan leśniczy zadawał przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków ptaków zarówno tych, które odlatują, jak i tych, które pozostają w Polsce na zimę. Pan leśniczy wykazał się dużym poczuciem humoru i nawiązał świetny kontakt z dzieciakami. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań panu leśniczemu i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Szczególnie spodobało mu się pytanie Darii: „Dlaczego ptaki mają pióra?”  Z pozoru proste wymagało jednak dokładnego wyjaśnienia.

W dowód serdeczności dzieciaki podziękowały panu leśniczemu oraz podarowały symboliczny upominek. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie  – tym razem być może w leśniczówce.

Renata Kocjan-Górska / Małgorzata Grajek