Święty Mikołaj jest bardzo ważną postacią. Czy wyobrażacie sobie święta bez Mikołaja? Już z pierwszym dniem adwentu odczuwamy bożonarodzeniową atmosferę. Przecież niedługo mikołajki a potem gwiazdka i wymarzone prezenty od wyczekiwanego Świętego.

Święty Mikołaj to postać, w którą wierzą nie tylko dzieci. Znany on jest na całym świecie i choć wszędzie inaczej go nazywają (w Anglii – Father Christmas, w USA – Santa Claus, we Włoszech – Babbo Natale, w Niemczech – Heilige Nicolaus) nie da się go nie rozpoznać. To uśmiechnięty grubasek o zaczerwienionych policzkach i długiej, białej brodzie. Ubrany w czerwoną kurtkę z futerkowym wykończeniem, zapinaną na wielkie białe guziki. Spodnie ma także czerwone, opięte w pasie na wystającym brzuszku. No i czapka, również czerwona z mięciutkim pomponem na czubku. Nieodzownym elementem Mikołaja jest worek na prezenty, bo co to za Święty Mikołaj bez worka pełnego wymarzonych podarków?

14 grudnia 2015 roku do Przedszkola nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim przyjechali aktorzy i przedstawili spektakl pod tytułem „Legenda o św. Mikołaju”. Bajeczka była wesoła, pouczająca, dzieci poznały historię skąd wziął się Św. Mikołaj i było to dla nich niezapomniane przeżycie.

Renata Kocjan-Górska / Małgorzata Grajek