„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.Nas, zapatrzonych w przeszłość…” (F. Konarski „11 listopada”)

97. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę została uczczona uroczystą akademią, która miała miejsce 9 listopada 2015 r. w Gimnazjum Publicznym im. A. Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim. Na tle pełnej zacisznego uroku jesiennej scenerii, w świetle płonących zniczy, po odśpiewaniu hymnu narodowego przy szkolnym sztandarze, montaż poetycko – muzyczny, urozmaicony prezentacją multimedialną,  pod kierunkiem pani Sylwii Grot przedstawili uczniowie kl. IIb: Sandra  Górnicka, Alan  Jazgar, Patryk  Garczarek, Rafał Nowak, Wiktoria  Ruszczyńska, Miłosz  Tutaj, Marcin  Koczan, Kasia  Grodecka, Ola  Hnat, Olga  Zając, Monika  Skiba, Kuba  Garcarz, Karolina  Kargol,  Wiktoria Broniszewska, Wiktoria  Włóczyk i Paulina  Wołosz z kl. IIIB

Bogaty program artystyczny w  wykonaniu młodzieży gimnazjalnej stanowił niespotykany  wyraz hołdu Polakom, którzy „na stos rzucili swój życia los”, gdy Polska straciła swą niepodległość. „Dzięki nim, walczącym, pielęgnującym tradycję i kulturę przez 123 lata naród nie dał się zniszczyć, choć nie istniało państwo polskie na mapach” – dumnie i gromko głosił narrator Alan Jazgar.

Widzowie z uwagą wysłuchali recytacji patriotycznej poezji polskiej i śpiewu pieśni na temat odzyskania niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów. Chór dziewczęco-chłopięcy dostojnie zaśpiewał piękne, skłaniające do refleksji, wzruszające utwory: „Pierwsza kadrowa”, „Przybyli ułani pod okienko” i „Marsz I brygady”. Filmy: animowany o dziejach Polski od X wieku do 1795 roku, o Józefie Piłsudskim i „Dzieje Polski” pozwoliły na przypomnienie najważniejszych wydarzeń w dziejach państwa polskiego i prezentację wspaniałego wodza. Popłynęły łzy wzruszenia, gdy odegrano scenkę z  „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w której Poeta   (Patryk Garczarek) cierpliwie tłumaczył Pannie Młodej (Paulina Wołosz), że Polska jest w sercu każdego Polaka. Wrażenia publiczności spotęgował wzruszający obraz smutnej dziewczyny z teraźniejszości, śpiewającej przejmującą pieśń o rozstaniu „Rozkwitały pąki białych róż” (Olga Zając) na tle jakże wymownych współczesnych zdjęć róż symbolizujących niewinność-biel i miłość-czerwień zakochanych młodych żyjących w wolnej ojczyźnie. Program artystyczny sprawił prawdziwą ucztę duchową nam – Polakom w kamienieckim gimnazjum – naszej Małej Ojczyźnie w przeddzień Święta Narodowego naszej Wielkiej Ojczyzny. Wyjątkowa atmosfera  na szkolnej uroczystości podkreślona została spontanicznym wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych chórku i publiczności . Pani dyrektor Urszuli Marszałek w swym wystąpieniu podkreśliła znaczenie Narodowego Święta Niepodległości dla współczesnego pokolenia, wzrastającego w wolnej ojczyźnie, młodych Polaków, którzy powinni być dumni z zasług naszych przodków.  Podziękowała pani Sylwii Grot oraz artystom – bohaterom przedstawienia za zaangażowanie w przygotowanie programu artystycznego, który na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dorota Twardowska