Jednym z ważnych akcentów sobotniego „Pożegnania Lata z Marianną Orańską” było podsumowanie działań związanych z prowadzonymi w ciągu ostatnich dwóch lat pracami renowacyjnymi w Pałacu Marianny Orańskiej oraz zamknięcie tegorocznej edycji konkursu dla uczniów szkół z terenu Gminy Kamieniec Ząbkowicki poświęconego ochronie przyrody.

Na wstępie wójt Marcin Czerniec powitał dzięwczęta i chłopców, którzy brali udział w konkursie oraz gości, którzy przybyli do Kamieńca Ząbkowickiego. Byli wśród nich posłowie na Sejm RP: Anna Zalewska i Michał Dworczyk, z którymi wójt Marcin Czerniec spotkał się wcześniej i przedstawił najważniejsze sprawy, jakimi żyje nasza Gmina. W trakcie uroczystości, która odbywała się w Czerwonym Kościółku, przybyła również posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, która do wieczora brała udział w dalszej części sobotniej imprezy.  Wójt Marcin Czerniec podkreślił, iż zrealizowane dotąd prace przywracają Pałac i park do stanu, w jakim wszyscy chcieliby go widzieć i podziwiać. „Cały program rewitalizacji ma wartość ok. 200 mln zł i ma być prowadzony do 2030 roku, przed nami więc dalekosiężne plany i żmudna praca” – stwierdził wójt. Realizowana już po raz drugi inicjatywa edukacyjna, nad którą patronat sprawował wójt Gminy przebiegała pod hasłem Monitoring i ochrona gatunków przyrodniczych stanowiących dziedzictwo narodowe – uznanie ich jako pomniki przyrody na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim organizowanym w ramach Programu Ograniczana Przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”. Relację z prac zabezpieczających i renowacyjnych realizowanych w obrębie Pałacu Marianny Orańskiej i w otaczającym go parku przedstawiła wicewójt  Karolina Sarzyńska. W imieniu parlamentarzystów głos zabrała poseł Anna Zalewska, która wyraziła opinię, że działania samorządowców Gminy Kamieniec Ząbkowicki, szczególnie na polu rewitalizacji Pałacu Marianny Orańskiej zasługują nie tylko na wielkie uznanie, ale większe, niż dotąd wsparcie ze strony instytucji rządowych. Zadeklarowała pomoc w zdobywaniu środków potrzebnych do spełnienia zamierzeń określonych w wystąpieniu wójta.

Kulminacyjnym akcentem było wręczenie nagród rzeczowych dla laureatów konkursu (aparaty fotograficzne, smartfony). Dodatkowym upominkiem był ekskluzywny edytorsko album pt. „Ochrona dziedzictwa narodowego – inwestor Gmina Kamieniec Ząbkowicki”, w którym znaleźć można opisy i zdjęcia ukazujące piękno przyrody wokół Pałacu Marianny Orańskiej.  Lauretami są:

I MIEJSCE: Agata Czyż, Klaudia Drabik, Aleksandra Bielas, Dominika Pastuszka i Magda Przybylska z Gimnazjum Publicznego, Klaudia Berdychowska ze Szkoły Podstawowej nr 1  oraz Weronika Szymczak ze Szkoły Podstawowej nr 2.

II MIEJSCE: Laura Szkrabko, Dominika Grębowiec ze Szkoły Podstawowej nr 2, Ewa Termena, Adam Termena i Natalia Wolak ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Dominika Ostenda i Klaudia Stefaniuk z Gimnazjum Publicznego.

III MIEJSCE: Sara Buczko i Jakub Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 2, Julia Białek, Kinga Urbaś i Szymon Kubacki ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Paweł Waleryś i Karolina Bierut ze Szkoły Podstawowej nr 1, Dominik Kwiatkowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Aleksandra Ostropolska z Gimnazjum Publicznego.

Na zakończenie wójt Marcin Czerniec podziękował wszystkim osobom zaangażowanym odtwarzanie piękna Gminy Kamieniec Ząbkowicki i zaprosił do udziału w dalszej części festynu „Pożegnanie Lata z Marianną Orańską”. Impreza ta trwała od godzin porannych i zakończyła się późnym wieczorem. Relację z jej przebiegu zamieścimy już jutro.