Ideą Parady Zaprzęgów Konnych jest nie tylko promocja konia jako zwierzęcia pociągowego, ale przede wszystkim przypomnienie roli konia w naszej historii.

Parada zapoczątkowana została w ubiegłym roku. W zamyśle twórców ma być cykliczną imprezą organizowaną przez organizację pozarządową Fundację „Ranczo Nasza Szkapa” ze Złotego Stoku we współpracy z Gminą Złoty Stok i Kopalnią Złota, która będzie przypominać wszystkim widzom o naszej historii, w której zawsze były obecne konie. Polska historia nieodzownie związana jest z końmi i ich pracą na rzecz człowieka. Głównym elementem parady będzie widowiskowy przemarsz kawalkady złożonej z kilkunastu zaprzęgów konnych przez miasto oraz związane z tym wydarzenia artystyczne i historyczne: prelekcja, rekonstrukcje historyczne. Po przemarszu w miejscu postoju zaprzęgów będzie można przejechać się na koniach, kucykach i osiołku. Ponadto wszyscy chętni będą mieli możliwość przejazdu bryczkami na pobliską byłą stację kolejową, gdzie w tym samym czasie odbywać się będzie „Złotostocka Drezyniada”.

Początek drugiej edycji Parady Zaprzęgów Konnych w sobotę 22 sierpnia 2015 r. o godz. 15:00 na terenie Ranczo „Nasza Szkapa” w Złotym Stoku, a meta w pobliżu Średniowiecznego Parku Techniki.

Parada Konnych Zaprzęgów_03

Tgo samego dnia odbywać się będzie po raz kolejny „Złotostocka Drezyniada”. Każdy chętny będzie miał możliwość przejechania się drezyną i sprawdzić się w zawodach drezynowych. Dla dzieci przygotowany jest konkurs plastyczny i konkurs wiedzy o kolei a dla dorosłych konkurs rzutu kolejowym klockiem hamulcowym na odległość.

Impreza odbędzie odbywać sie będzie się w godz. 13:00  – 18:00. Każdy chętny będzie mógł wystartować w zawodach o nagrodę burmistrza Złotego Stoku w przejazdach drezyną ręczną na czas w czterech kategoriach (junior, młodzież, open, rodzinna) ok. godz. 15:00. Organizatorzy Stowarzyszenie Złotostocka Kolejka i Centrum Kultury i Promocji w Złotym Stoku serdecznie zapraszają i obiecują – nikt tego dnia nie będzie się nudzić. Udział w zawodach jest bezpłatny. Na zwycięzców czekają nagrody.

Parada Konnych Zaprzęgów_02